Fuat Çiriş ÖZE DÖNÜŞ
Yazı Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 16:19
 
ÖZE DÖNÜŞ
Fuat Çiriş
 
 

Daha öncede kaleme aldığım çeşitli yazılarımda Korona illetine dokunmuş ve toplumsal ve ekonomik sosyal psikolojik yönlerini irdelemeye çalışmıştım.

Ama günler geçtikçe  bazen karamsarlık kaplıyor içimi.

 

Uzmanlardan aldığım bilgilere göre Covit 19 virüsünün sebep olduğu bu illet mutlaka ortadan kayıp olacak çünkü virüs ya ömrünü tamamlayacak ya mutasyona uğrayacak, yani tüm yaratılmışlar için var olan ölüm bu iletide öldürecek, ya da ilaç veya aşı ile kontrol altına alınacak. Bu gün itibarı ile tüm dünyada 21 milyon vaka 13 milyon iyileşen vaka 756 bin ölüm var.

Lakin

Ülkemizde ekonomi alanında hiç hoş şeyler olmuyor.

Altın durdurulamıyor.

Döviz zapt edilemiyor

Ekonominin dişlileri faiz ve rant arasına sıkışmış.

Üretimden uzak

Tüketen ve ithal eden bir millet oluyoruz.

 

Hükümetin açıkladığı rakamlarla çarşı Pazar arasında uçurumlar var. Ekonomistler olayı panik ve rant’ın körüklediğini aslında biraz sakin davranılsa uzun dönemde işlerin yoluna girebileceğini ısrarla söylüyorlar ama bu arada sabit gelirli kesimin hızla alım gücünün düştüğünü ve fakirleştiğini göz ardı etmemesi gerekiyor yetkililerin.

 

Esnafa verilen can suyunun sabit gelirli emekliler başta olmak üzere tüm kesimleri kapsaması adilane ve acil olanıdır diye düşünüyorum.

 

 Bu dönemde; Üretimin desteklenmesi sanayi çarklarının dönmesi tarım ve hayvancılık politikalarını tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kooperatiflerin zorunlu olduğu üretimin ve ürünün desteklendiği bir model oluşturulmalı kooperatif ve meslek örgütlerinin gerçek üretenden yana olduğu modeller uygulanmalıdır.

 

Genç nüfus iyi organize edilmeli ve yeteneklerine uygun eğitin planlanmalı ve gerçekleşmesi için desteklenmeli özellikle bilişim teknolojileri doğru kanalize edilmeli ve yazılımcılık konusunda geniş olanaklar tanınmalıdır.

Tabii Bunlar olurken ülkemizde iyi şeylerde oluyor. Bunları da unutmamak lazım

 

Geçtiğimiz günlerde Beyrut’ta olan patlamadan sonra Devletimiz kendine yakışan büyüklüğü gösterip Mersin ve İskenderun limanlarını açması hemen Beyrut’a hastane kurması insani yardımda bulunması ve üst düzeyde ziyaret yapması tamamen gücün göstergesidir.

Biz büyük ve güçlü bir ülkeyiz buna biz inanıyor ve dünyaya gösteriyoruz.

 
Etiketler: ÖZE, DÖNÜŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı