GÜLDANE KAYA KURBAN DA KURBAN OLMAYALIM!
Yazı Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 14:29
 
KURBAN DA KURBAN OLMAYALIM!
GÜLDANE KAYA
 
 

Birlik ve beraberliğimizin temel unsurlarından birini oluşturan, Kurban Bayramını, hep beraber, acısı ve tatlısıyla,  karşılamanın  buruk, mutluluğu içindeyiz.  Kurban Bayramı geldi ! Peki, hoş mu geldi! Bilemedim. Üzgünüm ama bu yıl tüm özel günlerimiz gibi bayramımızın da keyfi kaçtı. Şu illet pandeminin artış göstermesi nedeniyle bilim kurulunun uyarıları da göz önünde tutulursa yine sevdiklerimizden, eşimizden, dostumuzdan uzakta bir bayram daha yaşayacağız. Gerçi pek çok kişi tüm uyarılara rağmen acı patlıcanı kırağı çalmaz modunda geziyor ama maalesef gün geliyor patlıcanı da kırağı çalabiliyor, ya da patlıcan imam bayıldı oluveriyor.  Bu mübarek günlerde umarım hiç birimize bir şey olmasın. Evet, Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi, saygı ve kardeşliğin pekiştiği, dargınlık ve kırgınlıkların unutulduğu, bir birimize daha çok kenetlenmemize vesile olan özel zamanlardır.

 

Maddi imkânları elverişli olan insanlar kurban keserek fakirlere, akrabalarına ve komşularına yardımda bulunur, onları mutlu ederler. Elbette Ama? İşsizliğin alıp başını gittiği bu hassas günlerde İnsanların yarın ne olacak diye bekledikleri evlerine kendi gıda ve ihtiyaç masraflarını karşılayamadıklarını da görüyoruz. Unutmayalımki, kurbancömertliktir, dayanışmadır, yoksulların çocukların, yetim, öksüzlerin hastaların velhasıl ihtiyaç sahiplerinin sevindirilmesidir.

 

Döviz ve Altın kurunun yükselişi mübarek her şeyin fiyatını yüzde yüz artırdı. Uyanık Esnafımız elinde ki malı fiyat artırmak için satış yapmayarak stokta bekletiyor bunun istismardan başka bir şey olmadığı kanısındayım. Ayrıca bu artışın Kurban fiyatlarını da etkilediği söyleniyor. Büyük baş hayvan fiyatı 20.000. TL. Büyük baş bir kurbanı 7 kişiye bölersek 2.850. TL. Küçük Başlar 1.500 , 2.000. TL. Bu fiyatları veren pek çok kişide şimdiden derin dondurucu satışlarını da artırdıkları gibibuzdolaplarında yer açmaya başladılar.Maalesef çok üzücü bir durum ama çoğu kişin yorumu bu vallahi.

 

Aslında bazı düşünceler ise; Kurban kesmeye gücümüz yetmiyor, Bankalara borcumuz var. Borç içerisindeyiz ama çocuklar Mahrum kalmasın, kurbanımızı Keselim,hem Dinen farzımızı da yerine getirmiş oluruz, dolaba koyar bir sene çocuklara et yediririz yönünde! Kesmeyin be kardeşim kendinizi zora sokarak borçla kesecek sonra da kimseyle paylaşmadan dip frize atacaksanız! Kesmeyin O zaman. Yazık ki toplum olarak paylaşmanın bilincini yitirmek üzereyiz. Hâlbuki şunu unutmamamız gerekiyor bu Dünya’nın Tapusu hiç kimseye kalmayacak. Bu sebeple paylaşmalıyız hani Atalarımız demiş ya Ne verirsen elinle o gider seninle diye. Paylaşmanın hazzını mutluğunu hepimiz yaşamalı, gönül köprüsünü kurabilmeliyiz. YunusEmre’nin şu sözü ne güzel anlatıyor, paylaşmanın önemini; ‘Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.’ Kurban demek paylaşmak demek.

 

Rabbim herkesin kurbanını hayrını kabul etsin. İnşallah.Manevi duygularımızın pekiştiği, kardeşlik ve dayanışmanın ön plana çıktığı bayramlarımız; Bayramlar toplumumuzun birlik, beraberlik, paylaşma, sevgi, saygı ve milli duygularını gelecek nesillere aktarmasında öncülük eden en önemli günlerdir. Sevdiklerinizle birliktegüzellik, birlik, beraberlik içerisinde daha güzel, daha sağlıklı, daha huzurlu ve daha mutlu nice Kurban Bayramları diliyorum. Bu vesile ile Vatan, Bayrak ve Millet uğruna ebediyete irtihal  eden başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm Şehitlerimizin,  Annelerimizin, Babalarımızın, Ruhları Şad, Mekânları Cennet Olsun.

Sağlıklı, huzurlu ve başarılı  nice bayramların heyecanı hep birlikte paylaşmak dileğiyle; ESEN KALIN

 

Güldane KAYA

Kalp Antalya Gazetesi İmtiyaz Sahibi.

 
Etiketler: KURBAN, DA, KURBAN, OLMAYALIM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı