Edibe Aydın Kahya GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ ÇOCUKLARIMIZI BİLİNÇLİ EĞİTMEZSEK ÜLKEMİZİN GELECEĞİ GÜVENDE OLAMAZ
Yazı Detayı
14 Haziran 2020 - Pazar 22:17
 
GELECEĞİMİZİN GÜVENCESİ ÇOCUKLARIMIZI BİLİNÇLİ EĞİTMEZSEK ÜLKEMİZİN GELECEĞİ GÜVENDE OLAMAZ
Edibe Aydın Kahya
 
 

Hayatımızdaki önemli olaylar, yaşadıklarımız gözlemlerimiz ve meraklarımız sonucunda gelişir. Günlük hayatımızı kolaylaştıran binlerce icat insanların merakları sayesinde geliştirilmiştir. Bu merak; görmek, duymak, dokunmak gibi duyu organlarımızın verdiği tepki sayesinde eyleme dönüşmüştür.

 

Günümüzün çocuklarını,  bu meraklardan uzak yetiştiren anne babalar, çocuklarının gelecekte başarılarını kendi elleri ile engellediklerinin farkına varmıyorlar.

 

Mamasını yemeyen çocuğa; telefonda “çizgi film“ izleten, hayvanlara bitkilere dokundurmayan bir annenin çocuğu; merak edemez, düşünemez, araştıramaz, icat edemez, sevemez, paylaşamaz ve üretemez.

 

Karpuzun, kavunun, domatesin, biberin, patlıcanın; bahçede ve bostanda nasıl yetiştiğini görmeyen, onlara dokunmayan, meyvelerin doğal kokusunu ayırt edemeyen, meyveyi dalından koparamayan çocukların sayısı gün geçtikçe artıyor…

 

Elmanın, armudun, kirazın, portakalın ağaçta yetiştiğini bilmeyen, ağaca tırmanma yerine “çocuk parklarında” iplere tırmanan, ağaç dalına dokunmayan çocuklar yetiştiriyoruz. Kediyi, köpeği, atı, eşeği ya filmlerden, ya resimlerden tanıyan çocuklar yetiştiriyoruz.

 

Sevgili anne babalar artık uyanın! Bir nesil kaybolup gidiyor, bari bundan sonraki nesillere sahip çıkalım.

 

Köyümüze, kasabamıza gidelim. Orada evimiz yoksa bir çadır kuralım. Bağlarda, bahçelerde kuş seslerini dinleyelim. Böceği, karıncayı, solucanı, kirpiyi yakından görelim. Buğday başağını yakından inceleyip, bir dilim ekmeğin öyküsünü emeği çocuklarımıza öğretelim. Eğer çocuklarımızı doğa ile bütünleştirmeden yetiştirirsek, merak etmeyen, araştırmayan sevmeyen sevilmeyen ve üretmeyen bir nesil yetiştirip kaybolup gideriz. Bize telefon, tablet satanlar yiyeceğimizi, giyeceğimizi satmakla kalmaz özgürlüğü de satmaya kalkacaklardır. O zaman iş işten geçecektir.

 

Bu yaz çizgi film izlemesinler, atari oynamasınlar. Toprağa, bitkiye, hayvana dokunsunlar. Yeni gördüklerini merak etsinler. Topraklarımıza, ormanlarımıza sahip çıksınlar.

 

Bir öğretmenin gözlemlerini doğru bulanlar. Bu yazıyı paylaşıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlasınlar.

 

Edibe Aydın( KAHYA)

14/06/2020

 
Etiketler: GELECEĞİMİZİN, GÜVENCESİ, ÇOCUKLARIMIZI, BİLİNÇLİ, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , EĞİTMEZSEK, ÜLKEMİZİN, GELECEĞİ, GÜVENDE, OLAMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı