Edibe Aydın Kahya CERRAH KEDİ
Yazı Detayı
12 Mart 2021 - Cuma 16:12
 
CERRAH KEDİ
Edibe Aydın Kahya
 
 

CERRAH KEDİ 

Urfa'da  yaşanmış gerçek bir Öykü

  Kuşlar yuvalarını yapmaya, leylekler bacalara konmaya başlamıştı.Urfa' ya baharın gelişi başka illerin yaz sıcağı gibidir. Eski Urfa evleri, iklim koşullarına göre yapılmıştır. Bir metre kalınlığındaki duvarlar, yazın sıcağı, kışın soğuğu geçirmezdi. Açık havada ise, evlerin avlusu yaşam alanı olarak kullanılırdı. Avluda küçük bir bahçe ve bahçede çiçekler ve ağaçlar olurdu. Birçok evin avlusunda asma olurdu. Bu asmanın kollarının ve yapraklarının gölgesinde aile bireyleri günlük aktivitelerini yaparlardı.


        Bu evlerden birinde dört çocuklu bir aile bu şehrin koşulları doğrultusunda yaşamını sürdürmekteydi. Her ailede olduğu gibi anne Fatma Hanım’ ın bütün düşüncesi çocuklarını büyük bir özveri ile en iyi şekilde yetiştirmek için  çalışıyordu.Dört çocuğunun dışında kalabalık bir ailenin misafirleri ile uğraşmak ve ailesinin sorunlarını çözmek için büyük bir gayret gösteriyordu.Bu yoğun işler içinde çok canı sıkılıyordu. Çünkü dördüncü çocuğu Emel hastaydı. Kıvır kıvır saçları, simsiyah gözleri ile Emel evin en cingöz kızıydı.Henüz üç yaşında olan Emel çevresi ile çok güzel ilişkiler kuran sosyal bir çocuktu. Bir haftadır koşmuyor, oynamıyor ve yüzü gülmüyordu.Babası da iş seyahatine gitmişti. Bu nedenle anne, çocuğunu doktora götüremiyordu.Anne bu  üzüntü içinde, ateşler içinde yanan kızına bakıp gözyaşlarını tutamıyordu.Çaresizlik içinde düşünürken birden , gözleri parladı !Hemen mutfağa doğru yürüdü. Eline aldığı küçük bir kaba un ve suyu koydu. Hızlıca yumruk büyüklüğünde bir hamur yoğurdu. Hamuru eli ile düzeltip üstüne fındık büyüklüğünde Urfa yağı koydu.Yağlı hamuru Emel’ in boğazındaki şişliğe yerleştirdi. Eli ile bastırıp sonra da beyaz bir tülbent ile çenesinin altından ve başından geçecek şekilde bağladı.Sonra da sedirin üstüne yatırdı. Emel yanağına dokunan ılık hamur ile rahatlayıp uyudu.Fatma Hanım sineklerden korumak için, çocuğun üstüne bir tülbent örterek ümitle beklemeye başladı.Ailesinden gördüğü " yağlı hamur" tedavisinin sonuç vereceğine inanıyordu.Bir süre sonra mutfaktaki işinin başına döndü. 


        Kısa bir süre sonra yere düşen bir tahta ve hızla koşan, kediyi aynı anda gördü. Evin kedisi Mino koşarken "kıyma tahtasına" çarpmıştı.Mino, sokak kapının açık olduğu bir anda sokaktan gelen bir kediydi.Fatma Hanım bu kediyi atmamış onu yemek artıkları ve süt ile beslemişti. Mino evin bir ferdi olmuştu.Bugün Emel’ in hastalığından dolayı Mino’ya yemek vermeyi unutmuştu. Mino' ya yedirmek için süt şişesi elindeyken birden Emel’in çığlığını duydu. Heyecanla şişeyi elinden attı. Emel’in ya yanına  koştu. Emel durmadan ağlıyordu.Boğazındaki tülbent açılmış, beyaz tülbent kan içinde kalmıştı. Yaranın üstündeki hamur yoktu.Yara delinmiş, yoğun bir iltahap akmaya devam ediyordu.Heyecanla çocuğunu kucağına aldı. Hem ağlayan çocuğu susturmaya çalışıyor, hem de olup biteni anlamaya çalışıyordu.Birden aklına Emel’ in boğazına sardığı hamuru düşündü. Birden irkildi! Emel’ in boğazına sardığı hamur yoktu! Karnı acıkan Mino , yağlı hamurun kokusunu almış, hamuru yemek için tırnağı ile yarayı deşmişti.Yani ameliyat etmişti.Emel’in bu olaydan sonra , ateşi yavaş yavaş düştü. Gözlerini açmaya başladı.Ne , Emel acısını dindiren Mino' ya teşekkür edebiliyor, ne de Mino yaptığı iyiliğinin önemini biliyordu.


    Fatma Hanım yaşadığı bu mucizeye inanamıyordu.Çünkü evdeki artıklarla besledikleri  Mino ,yapılan iyiliği unutmamış , acıktığı için yemek istediği hamurun sayesinde "cerrahlık" yaparak bir ameliyatı gerçekleştirmişti.
  Hani hep bildiğimiz bir söz vardır.
"
 Sahipsizin sahibi Allah' tır"
   
 İyilik yap at denize, balık bilmezse Halik bilir.            

Edibe Aydın( Kahya)

 
Etiketler: CERRAH, KEDİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı