Ramazan Topraklı ISPARTA Gelendost-Yenice Sivrisi Zaferi (Miryokefalon Savaşı)’nin 842. Yılında Çıkarılan Hatıra Akçası
Yazı Detayı
19 Temmuz 2020 - Pazar 15:22
 
ISPARTA Gelendost-Yenice Sivrisi Zaferi (Miryokefalon Savaşı)’nin 842. Yılında Çıkarılan Hatıra Akçası
Ramazan Topraklı
ramazantoprakli@yahoo.com
 
 

Akçanın Tura veya Tuğra Yüzü,


Savaşın vukû bulduğu tarihte, savaşın vukû bulduğu yeri tasvir etmektedir. Üstte Hoyran, altta Eğirdir Gölü ve iki göl arasında suları Hoyran’dan Eğirdir’e doğru akan, ağzı kaynağına yakın Menderes, Menderes’e karışan Marsyas ve Orgas ırmakları, Kemer Boğazı’nda Kıral Yolu (via regia)’nun üzerinden geçtiği Menderes’in üstündeki Yenice Köyü Köprüsü, Gelendost-Yenice Köyündeki büyük-küçük Yenice Sivrisi ile İskender’in MÖ 333 yılında zaptettiği Kelene Hisarı, gül ise Isparta’nın da remzi olan 3. Midas (MÖ 738-696)’ın Kelene’de yetiştirdiği 60 yapraklı gül temsil edilmektedir.


Atlı Selçuklu askeri Sultan İkinci Kılıçaslan’ı, yelkenli kayık Çaka, Ertuğrul Gazi ve Osman Beyin kullandığı Eğirdir halkının “deniz” dediği Eğirdir Gölü’ndeki “Kara Gemi”yi, iki ada ise Deniz, Rum Denizi veya Uz Gölü’ndeki Can (Jan / John) Ada ve Yeşil Ada’yı temsil etmektedir. Bugün için 916-919 arasında değişen Eğirdir Gölü’nün rakımı 572 (1176) yılında 909, Hoyran’ın 910 olduğu tahmin edilmektedir. Ünlü Firik şehri Kelene, Yenice Sivrisi (Kelene Hisarı) ile Kemer Boğazı’nın batı yakası arasında uzanır. Kemer Boğazı, 1501 tarihli bir Osmanlı vesikasında Firigos Boğazı olarak zikredilir.


Ramazan Topraklı

 

Akçanın Yazı Yüzü, Sultan II. Kılıçarslan'ın Hicrî 573 yılında Konya’da darp ettirdiği ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan, bilinen tek sikkenin bir yüzüdür. Sultanın adının bulunduğu yüzündeki metin şöyledir:


(Ortada) Muhammedün Rasûlullah, Sallallahu aleyh, es-Sultânü'l-Muazzam, Kılıçaslan b. Mes'ûd, (solda) ve hamsemie (beşyüz) / (üstte) ve seb'în (yetmiş) / (sağda) senetun selâse (sene üç).


Nümismatik Uzmanı Dr. Sadi S. Kucur

 
Etiketler: ISPARTA, Gelendost-Yenice, Sivrisi, Zaferi, (Miryokefalon, Savaşı)’nin, 842., Yılında, Çıkarılan, Hatıra, Akçası,
Yorumlar
Haber Yazılımı