Ramazan Topraklı ’29 OCAK 1148 KONYA İLİ, DEREBUCAK İLÇESİ-KAŞIKÇIBELİ SELÇUKLU ZAFERİ’NİN 873.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI’
Yazı Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 09:52
 
’29 OCAK 1148 KONYA İLİ, DEREBUCAK İLÇESİ-KAŞIKÇIBELİ SELÇUKLU ZAFERİ’NİN 873.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI’
Ramazan Topraklı
ramazantoprakli@yahoo.com
 
 

’29 OCAK 1148 KONYA İLİ, DEREBUCAK İLÇESİ-KAŞIKÇIBELİ SELÇUKLU ZAFERİ’NİN 873.YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI’

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA / DEREBUCAK

 

1097 yılındaki 1. Haçlı Seferinde Bursa-İznik ve Eskişehir muharebelerinde Sultan 1. Kılıçaslan mağlup oldu. İznik, Eskişehir, Bolvadin, Yalvaç, Eğirdir, Barla ve Senirkent-İznik elden çıktı ve Türkler, Bolvadin, Gelendost ve Yalvaç'ın şarkına atıldı.

 

Bundan tam 50 yıl sonra Haçlılar, topraklarımıza tekrar saldırdı:

25 Ekim 1147 tarihinde Eskişehir/Dorileon’da yapılan muharebede Alman İmparatoru Konrad, 1. Kılıçaslan'ın oğlu Sultan I.Mes'ûd karşısında büyük bir yenilgi aldı ve 75 binlik kuvvetinden ancak 5 bini kurtulabildi. Böylece Sultan I. Mes'ûd, babasının intikamını almış oldu. Almanlardan yaklaşık 2 ay sonra bu kez, Fransa kıralı 7. Lui, yaklaşık 140 bin kişilik kuvvetiyle Anadolu'ya girdi. Bursa-İznik'te Konrad ile buluşan 7. Lui, onun başına gelenlerden korkarak; Balıkesir, Edremit, İzmir, Efes, Denizli, Dinar ve Uluborlu üzerinden 12 Ocak 1148 akşamı Kemer Boğazı'na geldi.

 

Türkler, Kemer Boğazı’ndaki Yenice Köyü Köprüsü ve boğazın şarkını tutmuşlardı.

 

Fransa kıralı ırmağın batısında (sağında) iki gün süreyle başka bir geçit aradı. Sonunda köprüde ve köprünün şarkında Türkler ile Haçlılar arasında Merhum Yılmaz Öztuna'nın adlandırmasıyla Yalvaç Meydan Muharebesi vukûbuldu. Neticede Türkler, geri çekildi. Haçlılar, Türk-Bizans sınırı üzerinde yürüyerek üç gün sonra Eğirdir (Laodikya)'e vardı. Eğirdir'in Rum halkı, Haçlılara yiyecek vermemek için dağlara çekildi. Oradan hareket eden Haçlılar, Gelendost, Şarkîkaraağaç ve Beyşehir üzerinden Kaşıkçıbeli ve Alacacamaşat Boğazı'na geldi. İki ay kadar önce de aynı yollardan geçmiş olan Konrad'ın üvey kardeşi Fraysingen Papazına tâbi Alman Haçlıların cesetlerine rastladılar ve çok korktular.

 

Haçlılar, yolda 20-25 km uzunlukta yürüyorlardı. Haçlıları, Yalvaç'tan itibaren takip eden Türkler, 29 Ocak’ta Kaşıkçıbeli'nde Haçlılara saldırdı. Fransa kıralı 7.Lui 40 kadar korumasını kaybetti ve kendisi akşam karanlığından istifadeyle canını zor kurtardı. Büyük kayıplar veren Haçlılar, 2 Şubatta Side (Satalie: Eski Antalya)'ye geldi. Alman Haçlılar, neredeyse Side'deki yiyeceklerin tamamını satın almışlardı. Fiyatların çok yükseldiği ve yiyecek kalmadığını gören Haçlılar, Side'nin Hıristiyan halkına saldırdı.

 

Sağ kalan halk, ölmemek için bugünkü Antalya'ya sığındı. Bu arada Türklerin merhametine muhatap olan üç bin Haçlı, hiç bir baskı olmamasına rağmen Müslüman oldu.

 

Kıral 7. Lui’nin Papazı Döyllü Odon’un şu sözleri tarihe geçmiştir.

 

“Ey hıyanetten de zalim olan merhamet! Türkler, yiyecek ve para verdi, üç bin kadar Hıristiyan Müslüman oldu. Türkler hiçbir zorlamada da bulunmadı.”

Zaferin 873 yılında, şahsınızda, şehit ve gazilerimizi rahmetle yād ediyorum. 28 Ocak 2021

 

Ramazan Topraklı

Hamideli Derneği Başkanı

 
Etiketler: ’29, OCAK, 1148, KONYA, İLİ,, DEREBUCAK, İLÇESİ-KAŞIKÇIBELİ, SELÇUKLU, ZAFERİ’NİN, 873.YILDÖNÜMÜ, KUTLAMASI’,
Yorumlar
Haber Yazılımı