YÖREX'İN YILDIZI OBRUK PEYNİRİ OLDU
Haber
25 Ekim 2021 - Pazartesi 10:06
 
YÖREX'İN YILDIZI OBRUK PEYNİRİ OLDU
İşte haberin detayları
ANTALYA Haberi
YÖREX'İN YILDIZI OBRUK PEYNİRİ OLDU

Karaman’ın, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 2016 yılında Coğrafi İşaret ile tescillenen ürünü olan Obruk Peyniri, YÖREX’in yıldız ürünleri arasında yer aldı.

Karaman'ın önde gelen yöresel ürünleri arasında yer alan Obruk Peyniri, ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi'nde düzenlenen 11 Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX'in yıldız ürünlerinden biri oldu. Yurtiçi ve yurtdışından yoğun ilgi gören peynir, Karaman’ın Ayrancı İlçesi Divle Köyü’nde 32 metre derinliğinde ve 230 metre uzunluğundaki mağarada yetiştiriliyor. Toros Dağları'nın eteklerinde kekik, ardıç, yaban yoncası, çiğdem, papatya, kuzukulağı, gelincik gibi bitkilerle beslenen koyun ve keçilerin sütünden elde edilen peynir, mağarada 6 ay bekletildikten sonra satışa sunuluyor.

2,5 KİLOSU 400 LİRA

YÖREX’teki tanıtım standında bir araya gelen Divle Köy Muhtarı Tacettin Durna, Yeşil Divle Obruk Peyniri Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Eşref Başlamışlı ve Ant Ayder Karaman Ayrancılılar Derneği Başkanı Ahmet Dikici, ziyaretçilere Obruk Peyniri'ni tanıttı. Yüzde 90 koyun, yüzde 10 keçi sütünün yanı sıra Şirden Mayası ve tuzdan başka hiçbir katkının kullanılmadığı tamamen doğal tulum peyniri yaptıklarını belirten Divle Köy Muhtarı Tacettin Durna, "Talep çok ama kapasitemiz belli. Türkiye’nin en pahalı peynirlerden biri bu üründür. 2.5 kiloluk Obruk Peyniri'nin fiyatı yaklaşık 400 lira." dedi

SAĞLIK İÇİN TÜKETİN

Mağarada 6 ay mayalanan peynirin kendi bakterilerini ürettiğini anlatan Durna, "Romatizma hastalığına ve Alzheimer gibi hastalıklara iyi geldiğini biliniyor. Çocuk gelişimine de faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanan peynirimiz, sadece bizim köye ait. Mağaranın kapasitesi yılda 40 ton. 40 ton peynir hazır hale geldikten sonra 1 ay içinde tükeniyor. Mağaranın kapasitesi belli olduğu için üretimi artıramıyoruz. Yazın 4-6 derece, kışın 8 derece sıcaklığa sahip mağaradaki nem oranı ise yüzde 99. Mağaradaki hava insan sağlığına da çok faydalı” şeklinde konuştu.

SERTİFİKASINI KONTROL EDİN

Sahte Obruk Peyniri satışının önüne geçmek için üretim sertifikası uygulaması yapıldığına dikkat Muhtar Durna, “Bu peyniri almak isteyen müşteriler, mutlaka üretim sertifikasını kontrol etsin. Coğrafi işaret tescili aldıktan sonra insanların ürünümüze olan güveni daha da arttı.” diye konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Kaynak: Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: YÖREX'İN, YILDIZI, OBRUK, PEYNİRİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı