YÖK KEYFİLİĞE DUR DEDİ
Haber
11 Kasım 2020 - Çarşamba 19:31
 
YÖK KEYFİLİĞE DUR DEDİ
Görevi Kötüye Kullanmak” suçundan dava açıldığı ortaya çıktı.
TÜRKİYE Haberi
YÖK KEYFİLİĞE DUR DEDİ

Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Aktan hakkında “Görevi Kötüye Kullanmak” suçundan dava açıldığı ortaya çıktı.

YÖK SORUŞTURMA İZNİ VERDİ

Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Aktan´ın, Süleyman Demirel Üniversitesinde görevliyken hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Görevi kötüye kullanmak suçlaması ile hakkında soruşturma açılan Aktan´ın Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yapılan soruşturması neticesinde hakkında dava açılmasına karar verildiği ve Aktan´ın bu karara itiraz ederek konuyu Danıştay ´a taşıdığı öğrenildi. Danıştay 1. Daire Başkanlığından tarafından da yapılan incelemede Aktan´ın “Görevi Kötüye Kullandığı” kanaatine varılarak ve Aktan´ın Mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Karaman Üniversitesinde görevli Prof. Dr. Gizem Saygılı´nın başlatmış olduğu hukuk mücadelesi devam ederken, Saygılı´nın Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğünü bir dilekçe ile yapılan yargılama hakkında bilgilendirdiği öğrenildi.

İSTİFASI İSTENİLDİ KIRIKKALE´YE GELDİ

Şikayetlerden sonra Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Prof. Dr. Sedat Aktan´ın istifasının istenildiğini ifade eden Prof. Dr. Gizem Saygılı “Şikayetler ve YÖK´te açılan soruşturmalar üzerine Süleyman Demirel Üniversitesi, Sedat Beyin istifasını istedi. Ancak Sedat Bey Kırıkkale Üniversitesine geçerek burada Veterinerlik Fakültesi Dekanı oldu. Üniversite yönetiminin YÖK ve Danıştay Kararından haberi olduğunu sanmıyorum çünkü Görevi Kötüye Kullanmak gibi suçlardan yargılanan kişiler genelde açığa alınır ve mahkeme kararı beklenir. Mahkeme kararına göre hakkında karar verilir. Kırıkkale Üniversitesinde Dekan olarak vazife yaptığını öğrenince Rektörlüğe bir dilekçe yazarak durumdan haberdar ettim. Hukuk mücadelem sonuna kadar devam edecek. Çünkü biliyorum ki benim gibi onlarca insan bu tür mobinglerle uğraşmak zorunda kalıyor ve birçoğu pes ediyor. Örnek olması için sonuna kadar mücadele edeceğim” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Gizem Saygılı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi

gizemsaygili@ kmu. edu.tr
Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK, KEYFİLİĞE, DUR, DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı