Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Haber
06 Şubat 2021 - Cumartesi 17:30
 
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Karadeniz Bölgesinde ki kanser hastası ve yakınlarına maddi manevi destek olmak amacıyla kurulan Umut ve Yaşam Derneğinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Nimet Baki, derneğin faaliyetleri hakkında şunları ifade etti: “Türkiye genelinde birçok kanser hastası ve yakınlarına maddi ve manevi destekte bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz.
YAŞAM Haberi
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu

İstanbul, Çorum, Kütahya, Van , Diyarbakır, Siirt, Artvin, Rize Mardin, Trabzon. Erzurum, Ordu,Ankara, Kırşehir, Adıyaman, Batman , İzmir , Tekirdağ, Malatya ve Kocaeli’nde tedavi gören 20 ihtiyaçlı çocuğumuzu, hayalindeki tablete kavuşturduk. Adıyaman Gölbaşı’nda yürüttüğümüz , Sağlıklı Gölbaşı, Kansersiz Hayat sloganıyla 2019 da başlattığımız kadınlara yönelik kanser tarama faaliyetlerimiz ve farkındalık çalışmalarımız pandemiye rağmen devam etmektedir.

 

Geçtiğimiz son hafta 1 çocuğumuza hayalindeki akülü arabayı,1 çocuğumuza bebek arabası, 1 puset, 1 mama sandalyesi ve lösemi hastalığı ile mücadele eden çocuklarımıza ihtiyacı olan mont , botu hediye ettik,etmeye de devam ediyoruz.

 

Desteklerimizle yüzlerce kanser hasta ve yakınlarının yüzünü güldürdük.Pandemiye rağmen durmadık. Yardım kampanyalarıyla, başarılarla dolu bir yıl geçirdik. İhtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak ve farkındalık yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Maddi  manevi olarak kanser hastalarının ve ailelerinin daima yanında olduk.

 

Kanserle mücadele eden çocuklarımız için ördükleri kıyafetleri ve çeşitli hediyeler gönderen, Hayat Paylaştıkça Güzel grubuna  da çok teşekkür ediyoruz.

 

Umut ve Yaşam Derneği olarak kanser konusunda farkındalık yaratma çalışmalarına devam ediyoruz. Herkesin de kanser konusunda farkındalık yaratmasını istiyoruz.

Pandemi belki bir yıl sonra bitecek ama kanser erken teşhis edilmezse can almaya devam edecek.

 

“Öte yandan çağımızın ürkütücü hastalığı olan kanser hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de en çok meme kanseri, akciğer kanseri , kolon kanseri ve mesane kanseri fazla gözlenmektedir.Gittikçe azalmakla birlikte Türkiye de mide kanseri karşımıza çıkmakta.

 

Gelecekte, kanser daha çok az gelişmiş ülkelerde gözlenecek. Bizim ülkemizde kanser vakalarında çok artış beklemiyoruz.

Hiç bir meme kanserinin 4. Evrede yakalanmasını istemiyoruz.

 

1. Evrede yakalamak istiyoruz.

 

Meme kanseri pandemi ile birlikte arttı.Önceden akciğer kanseri en sık görülen kanser türüyken, meme kanseri de son yıllarda Akciğer kanseri ile yakın oranlarda görülmeye başladı.

 

Akciğer kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde gözlenmekte. Meme kanseri sadece kadınlarda gözlenmektedir. Erkeklerde sigara ile verilen mücadele ile yüzde bir oranda akciğer kanseri azalmış durumda.

 

Meme kanserlerini de erken evrede yakalamak mümkün.

Kanser şüphesi olanların biran önce sağlık kontrolünden geçmesini öneriyoruz.

 

Koronadan dolayı hastanelere korkup gitmemek , kanserin ileri evrede yakalanmasına neden olacaktır.Remisyonda olan kanser hastaları kontrolleri geciktirilebilir.

 

Aşılama da çok önemli.Kanser hastalarının aşıya ulaştığında yaptırmasını öneriyoruz.

 

Ayrıca tedaviyi de aksatmamak ve düzenli kontrollere gidilmesi gerekiyor. Korona nedeniyle kanser tedavisi ertelenmesi kabul edilemez.

 

Oral yoldan, evden ilaçlar alınabilir.Ama hastaneye gidilecekse maske , mesafe hijyen kurallarına uyup mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmadan kontrollere gidilmesi çok önemlidir.”

 

Değerli hocamız son olarak şunları ifade etti:”

 

Bu mutluluk hepimizin…

Emeği geçen , iyiliğe vesile olan tüm hayırseverlerimize sonsuz teşekkürler.

 

En zor günlerimizde bizi gönülden destekleyen, kanser hastaları ve aileleri için her koşulda yürekten çabalayan gönüllülerimize sonsuz teşekkürler.

Az ya da çok yapacağınız her bağış, karanlıkta bir ışığa, yeşeren umutlara dönüşecektir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Umut, ve, Yaşam, Derneği, Umut, Işığı, Oldu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Umut ve Yaşam Derneği Umut Işığı Oldu
Yorumlar
Haber Yazılımı