TÜRK TARİH KURUMUNDAN CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MUHTEŞEM GİRİŞİMİ
Haber
11 Haziran 2021 - Cuma 12:20
 
TÜRK TARİH KURUMUNDAN CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MUHTEŞEM GİRİŞİMİ
Mehmet Ali Çelik yazdı...
ISPARTA Haberi
TÜRK TARİH KURUMUNDAN CUMHURİYET TARİHİNİN EN ÖNEMLİ MUHTEŞEM GİRİŞİMİ

 

17 Eylül 1176 tarihinde (844 yıl önce) ünlü Selçuklu Sultanı Cennetmekan II.Kılıçarslan'ın Bizans imparatoru Manuel'i (150 binlik ordu) Yenice/Sivrisi-Gelendost'ta yenen  II.Kılıçarslan'ın kazandığı muhteşem MİRYOKEFALON ZAFERİ'nin tescili için Haber Akdeniz olarak 17 Eylül 2019 tarihinde başlattığımız kampanyanın sonuç verdiğini görmekten bizde tarihi bir mutluluk ve heyecan yaşıyoruz.

 

TÜRK TARİH KURUMU MİRYOKEFALON'UN TESCİLİ İÇİN FİLM ÇEKİYOR

 

Göreve geldiği günden beri gerçekten büyük bir mücadele veren ve Miryokefalon'un tescili için başlattığı yoğun bir mücadelenin son halkası olarak TTK BİLİM KURULU'nu toplamasının ardından şimdi de Miryokefalon Filminin çekimi için ünlü Miryokefalon araştırmacısı hemşehrimiz Ramazan Topraklı ile film çekimine karar vermiştir.

 

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen'in de Miryokefalon Zaferinin tescili için verdiği büyük mücadelenin kararlı , emin ve dev adımlarla yürütülmesinden sonra Türk Tarih Kurumu'nun böyle bir karar alması (Sağır Sultanlar hariç) Isparta'da büyük bir heyecan ve mutluluk yaşanmasına sebep olmuştur.

 

 

Hakkını teslim etmek istiyoruz ki, Isparta Belediye Başkanı Sayın Şükrü Başdeğirmen önce 12 Kasım 2019 günü Miryokefalon'un tescili için oybirliği ile bir meclis kararı aldırmıştır.

 

 

Daha sonra 17 Eylül 2020 günü şehrin en büyük kavşağına  (140 m.çapında) "MİRYOKEFALON ZAFER KAVŞAĞI" adını vermiştir.

 

 

Yine aynı kapsamda Sayın Ramazan Topraklı'nın hazırladığı "17 Eylül 2019 tarihinden beri de Haber Akdeniz olarak yürüttüğümüz "MİRYOKEFALON ZAFERİ'NİN KAZANILDIĞI YERİN TESCİLİ KAMPANYASI" kapsamında 82 ayrı röportaj yayınlayarak tarihi bir rekor kırdığımızı da kamuoyuna duyurmaktan büyük bir onur ve gurur dolu mutluluk yaşıyoruz.

 

 

Ayrıca birkaç ay öncede TTK Başkanlığına yaptığı bir ziyaretlede Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin (Yenice Sivrisi/Gelendost) tescili için bir resmi dilekçe (yazı) ile TTK Başkanı Sayın Prof.Birol Çetin'i bizzat ziyaret etmiştir.

 

 

Şimdi ise Sayın TTK Başkanı Prof.Birol Çetin'in tarihi girişimiyle 17 Eylül 2021 tarihine kadar Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin tesciline çok yaklaşıldığı heyecanlı günler ve aylar içerisinde olduğumuzu belirtmekten tarihe mal olacak en büyük bir mutluluk yaşıyoruz.

 

SONUÇ;

 

Değerli Haber Akdeniz okurları. Miryokefalon için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, bize röportaj veren, katkı sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

İnanıyoruz ki, Miryokefalon'un tescili demek milletimiz üzerindeki tescil ayıbını ortadan kaldırmak bir tarafa Devlet töreniyle kutlanacak Miryokefalon Zafer Etkinlikleriyle Isparta'nın neler kazanacağının hesabını yapmakta zorlanıyorum(z).

 

Belki ilimizdeki "Sağır Sultanlar" üzerindeki kabusun sona etmesinin ötesinde Isparta ve Türkiye kamuoyu adına başta Ramazan Topraklı, İsparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile TTK yeni başkanı Prof.Birol Çetin'e II.Kılıçarslan ve Miryokefalon aziz şehitleri adına tekrar tekrar taktir ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

    

Sizler Miryokefalon için yaptığınız bu büyük mücadele ile tarihe geçmektesiniz.

 

Sizlere hem dünyada ve hem de ukbada kamuoyu adına dua ederken, sağlık, huzur, başarı ve mutluluklar diliyoruz.

 

Mehmet Ali ÇELİK

Haber Akdeniz İmtiyaz Sahibi

 

TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) Genel Başkanı

 

TGF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu) Isparta İl Temsilcisi

 

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı üyesi

 

 

Kaynak: Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: TÜRK, TARİH, KURUMUNDAN, CUMHURİYET, TARİHİNİN, EN, ÖNEMLİ, MUHTEŞEM, GİRİŞİMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı