TİNGADER’den sansürün kaldırılışına kutlama
Haber
24 Temmuz 2020 - Cuma 17:37
 
TİNGADER’den sansürün kaldırılışına kutlama
Genel Başkan Çelik, ekonomik sıkıntı yaşayan basının tam anlamıyla özgür olamayacağını söyledi.
ISPARTA Haberi
TİNGADER’den sansürün kaldırılışına kutlama

TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) Genel Başkanı Mehmet Ali Çelik, basından sansürün kaldırılışının 112.yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Ekonomik sıkıntı yaşayan basının tam anlamıyla özgür olduğu söylenemez” dedi.

 

Türk basınına uygulanan sansürün 32 yıl sürdüğünü ve 24 Temmuz 1908 yılında kaldırıldığını hatırlatan Çelik, gazetelerin 32 yıl boyunca basılmadan önce denetlendiğini ve daha sonra baskıya gönderildiğini kaydetti. O dönemin ‘utanç yılları’ olarak tarihe geçtiğini belirten TİNGADER Genel Başkanı Çelik, şöyle devam etti:

 

“Demokrasilerde basın dördüncü güçtür. Ancak bugün gelinen noktada maalesef basında bu güç kalmamıştır. İşsiz kalan gazeteci sayısı her geçen gün artmaktadır. İşini kaybetme korkusu yaşayan birçok gazeteci ise adeta fikirlerine sansür uygulamakta ve özgürce mesleğinin gereğini yerine getirememektedir.

 

Halkı doğru, tarafsız şekilde bilgilendirmesi gereken gazeteciliğin geldiği durum maalesef bu şekildedir. Dolayısıyla basının ekonomik özgürlüğüne kavuşabilmesi için sadece basın mensuplarının mücadelesi yeterli değildir. Bu mücadeleye ‘doğru, tarafsız” haber almak isteyen her kesimin destek vermesini bekliyoruz.”   

 

TGF TEMSİLCİLİĞİ

 

TİNGADER’in, basının güçlenmesi, sorunlarının giderilmesi, dayanışması ve kaynaşması için gayret ettiğini vurgulayan Genel Başkan Mehmet Ali Çelik, bu hedeflere daha hızlı ulaşabilmek amacıyla Türkiye’deki gazeteciler cemiyetleri ve derneklerinin çatı örgütü olan “Türkiye Gazeteciler Federasyonu” ile birlikte hareket etmeyi kararlaştırdıklarını söyledi. Yaptıkları girişimler sonucu bir süre önce Isparta’ya gelen Genel Başkan Yılmaz Karaca başkanlığındaki heyetle görüşmelerde bulunduklarını ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun Isparta temsilciliğini atandıklarını belirten Çelik, “Bundan böyle başta Isparta olmak üzere Türkiye’nin en ücra köşesindeki basın mensubu için daha güçlü bir şekilde mücadele edeceğimize inanıyoruz. Biz ne kadar güçlü olursak taleplerimiz de o denli karşılık bulur” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TİNGADER’den, sansürün, kaldırılışına, kutlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı