TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker Sağlık Çalışanlarını Sordu
Haber
08 Nisan 2021 - Perşembe 17:07
 
TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker Sağlık Çalışanlarını Sordu
BURDUR Haberi
TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet Göker Sağlık Çalışanlarını Sordu

-TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER sağlık çalışanlarını sordu…

- Vazife malullüğü veya meslek hastalığı kararı verilen sağlık çalışanı sayısı kaçtır…

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sağlık çalışanları hakkında yazılı soru önergesi verdi.

 

Covid-19 ile mücadelede sağlık çalışanlarımızın, yüksek bulaşıcılık riskine rağmen uzun saatler boyunca adeta canlarını hiçe sayarak büyük bir özveriyle aylardır ön saflarda görev yaptıklarını belirten GÖKER, “Ülkemizde ilk COVİD-19 vakasının açıklandığı 11 Mart tarihinden bu yana 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken, 391 sağlık çalışanı hayatını yitirmiştir. Dünyanın pek çok ülkesinde Covid-19 hastalığı sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” olarak ilan edilmiş ancak ülkemiz hala bu konuda bir adım atmamıştır” diyerek bakanlığa birtakım sorular yöneltti.

 

TBMM İdare Amiri Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

11 Mart 2020 tarihinden bu yana sağlık çalışanları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na COVID-19 kaynaklı yapılan başvuru sayısı kaçtır?

 

Sosyal Güvenlik Kurumu incelemesi sonucunda illiyet bağı belirlenerek vazife malullüğü veya meslek hastalığı kararı verilen sağlık çalışanı kaçtır?

 

Eğer reddedilenler varsa bunların gerekçesi nedir?

Vazife malullüğü maaşı bağlanan memur statüsündeki sağlık çalışanlarının sayısı kaçtır?

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na söz konusu taleplerinin reddi nedeniyle dava açan sağlık çalışanı var mıdır? Eğer varsa bunu sayısı nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu’nun COVID-19’u meslek hastalığı olarak kabul etmesinin önünde yasal bir engel var mıdır? Eğer varsa

 

bunun giderilmesi için bakanlığınızca herhangi bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?

Sosyal Güvenlik Kurumu iş müfettişliği tarafından kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarında COVID-19 pandemisine uygun çalışma koşullarının sağlanıp sağlanmadığına dair denetimler yapılmış mıdır?

Eğer yapılmış ise söz konusu denetimlerde belirlenen uygunsuzluklar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?

 

MİLLETVEKİLİ GÖKER'İN ÖNERGESİ;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Dr. Mehmet GÖKER

Burdur Milletvekili

Covid-19 ile mücadelede sağlık çalışanlarımız, yüksek bulaşıcılık riskine rağmen uzun saatler boyunca adeta canlarını hiçe sayarak büyük bir özveriyle aylardır ön saflarda görev yapmaktadırlar. Ülkemizde ilk COVİD-19 vakasının açıklandığı 11 Mart tarihinden bu yana 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken, 391 sağlık çalışanı hayatını yitirmiştir. Dünyanın pek çok ülkesinde Covid-19 hastalığı sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” olarak ilan edilmiş ancak ülkemiz hala bu konuda bir adım atmamıştır.

 

Bu bilgiler ışığında;

 

1- 11 Mart 2020 tarihinden bu yana sağlık çalışanları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na COVID-19 kaynaklı yapılan başvuru sayısı kaçtır?

 

2- Sosyal Güvenlik Kurumu incelemesi sonucunda illiyet bağı belirlenerek vazife malullüğü veya meslek hastalığı kararı verilen sağlık çalışanı kaçtır?

 

3- Eğer reddedilenler varsa bunların gerekçesi nedir?

 

4- Vazife malullüğü maaşı bağlanan memur statüsündeki sağlık çalışanlarının sayısı kaçtır?

 

5- Sosyal Güvenlik Kurumu’na söz konusu taleplerinin reddi nedeniyle dava açan sağlık çalışanı var mıdır? Eğer varsa bunu sayısı nedir?

 

6- Sosyal Güvenlik Kurumu Yüksek Sağlık Kurulu’nun COVID-19’u meslek hastalığı olarak kabul etmesinin önünde yasal bir engel var mıdır? Eğer varsa bunun giderilmesi için bakanlığınızca herhangi bir çalışma başlatılması düşünülmekte midir?

 

7- Sosyal Güvenlik Kurumu iş müfettişliği tarafından kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarında COVID-19 pandemisine uygun çalışma koşullarının sağlanıp sağlanmadığına dair denetimler yapılmış mıdır?

 

8- Eğer yapılmış ise söz konusu denetimlerde belirlenen uygunsuzluklar hakkında herhangi bir yasal işlem yapılmış mıdır?

Kaynak: Editör:
Etiketler: TBMM, İdare, Amiri, Dr., Mehmet, Göker, Sağlık, Çalışanlarını, Sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı