Sosyal Medya Yasasında Herkesi İlgilendiren Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi
Haber
01 Ekim 2020 - Perşembe 19:56
 
Sosyal Medya Yasasında Herkesi İlgilendiren Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi
Sosyal medya yasası ile birlikte Türkiye'de Sosyal ağ sağlayıcılara temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Bu yasa bugün yürürlüğe girdi
YAŞAM Haberi
Sosyal Medya Yasasında Herkesi İlgilendiren Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Sosyal medya yasası ile birlikte Türkiye'de Sosyal ağ sağlayıcılara temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Bu yasa bugün yürürlüğe girdi ve bu kapsamda temsilcilik açmayan sağlayıcılara kademeli olarak yaptırım uygulanacak. Bu yasa ile herkesi ilgilendiren önemli düzenlemeler yapılacak.

Bugün itibari ile sosyal medya yasası yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre 1 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, Facebook, Instagram gibi şirketlerin Türkiye'de temsilcilik açması gerekiyor. 


Temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerine para cezasından reklam yasağına uzanan ve bant daraltılması ile sonuçlanabilecek kademeli yaptırımlar uygulanacak. Bu yasa kapsamında yeni düzenlemeler peş peşe geldi. 

 

48 SAAT İÇİNDE CEVAP VERİLECEK

Konu ile ilgili olarak kişilik hakları ihlal edilenler, uygunsuz içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi için sosyal medya temsilcisine başvuru yapabilecek. Temsilcinin ise başvuruya en geç 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz cevap vermesi gerekirken temsilciliğin şikayetlerle ilgili olarak 6 ayda bir rapor yayımlaması gerekiyor. 

Bu doğrultuda cevap yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere 5 milyon lira, rapor vermeyenlere 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak. Mahkeme kararına rağmen, 24 saat içinde uygunsuz içerikleri kaldırmayan sosyal ağlar, doğacak zarardan sorumlu olacak. 

Bugün yürürlüğe giren yasa ile unutulma hakkı getirilirken kişilerin isminin geçtiği ve 'kişilik haklarına saldırı' olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama kısımlarında gösterilmeyecek. 

 


HAKARETE CEZA  


Sanal ortamda hakaret etmeye de ceza verileceği gibi tehdit taciz ve yalan haber yaymak eskisi kadar kolay olmayacak. 

Cep telefonunda internet kullanımına ilişkin bir düzenleme de yapıldı. Cep telefonlarında artık IP bilgisinin yanı sıra PORT kaydı da yer alacak. Aynı IP adresi ile internete giren kullanıcılara ait ayrı ayrı bilgi tutulacak. Böylelikle, olası mağduriyetlerin önüne geçilecek. Kamupersoneli. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, Medya, Yasasında, Herkesi, İlgilendiren, Düzenlemeler, Yürürlüğe, Girdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı