SİSTEMİN KALBİ HAZİNE GARANTİSİ
Haber
22 Aralık 2021 - Çarşamba 07:21
 
SİSTEMİN KALBİ HAZİNE GARANTİSİ
EKONOMİ Haberi
SİSTEMİN KALBİ HAZİNE GARANTİSİ

Kurdaki ‘lira eriten seyir’ Cumhurbaşkanı’nın duyurduğu paketle frenlendi. Dolarda hızlı düşüşü sağlayan düzenlemelerin en güçlü sac ayağı ise yerli para mevduatına kur garantisi oldu. Hazine Bakanı “Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadelerle açılabilecek” dedi. Yansıyan olumlu tablo umutlandırdı ancak uzmanlar ‘Önemli olan kalıcılık’ uyarısı yaptı. Bundan sonraki aşamada aynı yönde adım atılması beklentisi oluştu.

 

ATILAN ADIMLAR BURADA KALMAMALI, DEVAMI DA GETİRİLMELİ

 

Erdoğan’ın “Vatandaşlarımızın dövize geçmesine ihtiyaç kalmayacak” sözleriyle duyurduğu düzenlemede TL mevduata kur farkı başlığı öne çıktı. Kur getirisinin mevduat kazancının üstünde olması durumunda devletin aradaki farkı vatandaşa ödeyeceği belirtildi. ‘İhracatçı firmalara vadeli kur rakamı’ maddesi de dikkat çekti. Dövize tarihi rekorlar kırdıran tırmanışı engelleyen hamlelerin, sürdürülebilir olması durumunda sonuç vereceği belirtildi.

 

DÖRT VADEDE HESAP AÇILACAK, ERKEN ÇEKENİN FAİZİ YANACAK

 

Yeni finansman adımlarının detayını Hazine Bakanı Nebati anlattı: Kurdaki artış TL faizinin üzerinde olursa fark müşterinin hesabına TL olarak yatırılacak. Kur farkı hesaplaması için MB her gün saat 11.00’de dolar alış kuru yayınlayacak. Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadelerle açılabilecek. Minimum faiz oranı MB’nin politika faiz oranı olarak uygulanacak. Sisteme isteyen her banka katılabilecek. Vadeden önce hesaptan para çekilirse faiz hakkı ortadan kalkacak.

 

DAHA 3.5 AY ÖNCE KUR 8 LİRAYDI ŞİMDİ 13 LİRAYA SEVİNİYORUZ

 

Yeni düzenlemeyle birlikte düşüşe geçen dolar 11 seviyesini gördü. Ancak sosyal medyada kurun geçmişteki seyri hatırlatıldı. ‘Daha eylül başında dolar 8.20’lerdeydi. Şimdi 13’e düşmesine seviniliyor’ paylaşımları yapıldı.

 

DÖVİZDE DE HAZİNE GARANTİSİ

 

Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybının çözümü şimdilik Hazine garantisi oldu. Neredeyse 19 liraya merdiven dayayan kur sonrasında Hükümet’in Hazine garantili mevduat girişimi bir gecede kuru 11 lira seviyelerine geriletti. Hükümet, aynı yap-işlet-devret modelinde olduğu gibi TL mevduatı sahiplerine kur farkı ödeyecek. Böylece tasarruf sahibi TL faizinin yanı sıra kur farkını da hesabında görecek.

 

 

Ekonomi yönetiminin hızlı kararları TL’yi tarihinin en kötü seviyelerine taşıdı. Özellikle faiz indirimi sarmalıyla birlikte kur rekor üstüne rekor kırarak, önceki gün 18.41 seviyesini aştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her defasında dile getirdiği faiz meselesi, TL’yi direkt olarak etkilerken, dün gece alınan kararla birlikte piyasalar zirveden dönüş yaptı. Kabine Toplantısı’nın ardından konuşan Erdoğan ekonomide yeni finansal araçların devreye alınacağını ve TL mevduat sahiplerine kur farkının ödeneceğini açıkladı. Erdoğan söz konusu finansal aracı şu sözlerle anlattı: “Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek.” Hükümet aynı köprü, otoyol ve tünellerde yaptığı gibi bundan sonra mevduatlara da garanti verecek. Tasarruf sahibi mevduattaki parası eğer kurdan etkilenirse aradaki farkı, Hazine karşılayacak.

 

Böylece tasarruf sahipleri kur ataklarından etkilenmemiş olacak. Bazı ekonomistler ise TL’ye yatırım yapanların kur artışından kaynaklanan zararları ile ihracat yapan şirketlerin Merkez Bankası’nca taahhüt edilecek kurların oluşmaması halinde görecekleri zararların Hazine tarafından karşılanacak olmasına tepki gösterdi. Ayrıca dolaylı faiz artışına gidildiğini de belirtildi.

 

Erdoğan’ın ekonomide yeni finansal araçların devreye alınacağını açıklamasının ardından yüzde 22’lik değer kaybı yaşayan ve 13.50 seviyelerine düşen dolar, dün 11.09’a kadar geriledi. Kapanışı ise 13 liraya yakın bir seviyeden yaptı. Euro ise aynı sürede neredeyse 21 liraya yaklaşmıştı. Gece 15 liraya kadar inen euro, işlem gününe 14 liradan başladı. Gün içinde de 14.50 lira seviyelerinde seyrine devam etti.

 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, dün güne yüzde 2,30 artışla 2.103,56 puandan başladıktan sonra gelen satışlarla eksiye dönen ve derinleşen kayıplar öğle saatlerinden sonra da devam etti. Günün ilk yarısındaki devre kesicinin ardından devre kesici ikinci kez çalıştı. Yüzde 5’lik kayıp endeks bazında devre kesici uygulandı. İşlemler 12:26’da yeniden başladı. Ancak devre kesici sonrası dalgalı bir seyir görünse de satış ağırlıklı seyir gözlendi. Günlerdir 2 bin puan seviyesinde seyreden borsa, dün 1.900 puana kadar geriledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİSTEMİN, KALBİ, HAZİNE, GARANTİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı