SİRKE ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI NELERDİR
Haber
10 Ekim 2020 - Cumartesi 12:54
 
SİRKE ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI NELERDİR
SAĞLIK Haberi
SİRKE ÇEŞİTLERİ VE FAYDALARI NELERDİR

ELMA SİRKESİ: Avrupa da ilaç olarak kullanılır Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez ,cildi Güzelleştirir,Üst Solunum Yolları Enfeksiyonlarına Şifadır,Doğal Kireç Sökücüdür,Kabızlığı Giderir,Elma Sirkesi Zayıflatır,Sivilce Ve Akne Tedavisi,Diş ve Ağız Sağlığı,Kan Şekeri Kontrolünü Sağlar,Saçları Güzelleştirir,Kramplara Şifadır,Enfeksiyon Tedavisi,Kandaki Kolesterolü Düşürür Doğal Bulaş Makinesi Deterjanıdır.

 

ÜZÜM SİRKESİ Yapılan araştırmalara göre üzüm sirkesi yemeklerden sonra tüketilirse kan şekerini düzenleyici bir etki sağlayarak hazmı kolaylaştırır.Üzüm sirkesi cilt tahrişlerine karşı da kullanılmaktadır. Özellikle saç derisi ve diğer cildin diğer bölgelerinde oluşan tahriş ve kaşıntıya karşı kullanılabilir. Ilık bir duş aldıktan sonra tahriş oluşan bölgelere üzüm sirkesi sürülebilir. Ayak tırnaklarında oluşan mantarlara karşı üzüm sirkesi aynı ölçülerde su ile inceltilerek tırnak mantarlarına uygulanabilir. Saç bakımı için de üzüm sirkesinden yararlanılabilir.Üzüm sirkesi cilt yanıkları üzerinde de oldukça etkilidir.

 

NAR SİRKESİ :Diş eti kanamalarına Cilt lekeleri,Cildin parlak olmasını sağlar İshali durdurur.Bağırsaklar bulunan parazitlerin dökülmesinde fayda sağlar. Kan şekerini kontrol altında tutar ve kolesterolün ilerlemesini durdurur.Olası enfeksiyonlara karşı vücudu korur ve vücudun direncini arttırır.Yağ yakıcı Zatürree ve ses kısıklıkların da nar sirkesini hafif tatlandırıp içebilirsiniz. Kısık olan sesinizi açacaktır ve zatüreye karşıda tam anlamıyla koruyucudur.Bayılma nöbetleri geçiren kişilerin her gün bir yemek kaşığı nar sirkesi tüketmeleri tavsiye edilir.Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler için oldukça etkilidir ve yüksek olan tansiyonu dengeler.Kellik tedavisinde kullanılır ve saç dökülmelerini minimuma indirir.

 

ALIÇ SİRKESİ: Kalp ve Damar rahatsızlıklarında kullanılır. Kalbi güçlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar.Böbrek hastalıklarına çok iyi gelir. Tansiyonu dengede kalmasını sağlar.Sürekli kullanımla şeker hastalığının etkilerini azaltır. Bu sirke sayesinde şeker hastalığından kurtulanlar bile vardır.Çok yüksek miktarda antioksidan içerir. Grip nezle ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır. Hasta olmuş olanların ise daha kısa zamanda iyileşmelerine yardımcı olur.Anjiyo veya açık kalp ameliyatlarından sonra hastaya verilirse, kalbi güçlendirerek, hastanın daha iyi hissetmesini sağlar.Özellikle şeker hastalarının ameliyat sonrasında veya başka sebeplerden dolayı vücutta oluşan yaraların kısa sürede iyileşmesinde etkilidir.

 

KABAK SİRKESİ

İçerdiği beta karoten ile kanserler mücadele önemli rol oynayarak kolesterol düşük seviyeye getirilir.

Vücudu mikroplardan koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

 

Kemik gelişmesi ve kansızlığa olumlu etkisi bulunan kalsiyum, potasyum ve fosfor minarelleri içeriğinde barındırır.

Prostat rahatsızlığını idrar söktürücü özelliği sayesinde azaltır ve idrar akışını artırarak idrarın yapılmasını kolaylaştırır. Böylelikle vücuttaki zararlı toksinler dışarıya atılmış olur.

 

İçeriğinde bulunan çinko ile saçlar güçlenerek dökülmesi azalır ve A vitamini ile deri ve hücre yapıları yenilenmiş olur.

 

GİLABURU SİRKESİ: Çok uzun yıllardır Gilaburu suyu ve sirkesi böbrek taşı tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. İdrar söktürücü, bağırsak hareketlerini düzenleyici ve rahatlatıcı etkisi bulunan Gilaburu karaciğer yağlanmasına, karaciğer büyümesine, siroza ve safra kesesi hastalıklarına da iyi gelmektedir.

 

ÇAM KOZALAĞI SİRKESİ : Çok az bir kitle tarafından bilinen özel bir bitkidir. Çam Kozalağını sirkesinin faydaları ve etkisi oldukça fazladır. Bu etkiler astım hastalığı olanlardan, akciğer sorunlarına kadar şifası oldukça geniş olan bir bitkidir.

 

KUŞBURNU SİRKESİ: kuşburnu sirkesi , Eklem Ağrılarına çok fayda edecek, vücudun ihtiyacı olan c vitamini ve probiyotik gereksinimi karşılayacak olan mükemmel bir sirke

ADAÇAYI SİRKESİ sinir bozukluklarını düzeltir. Çorbaya veya suya karıştırılır.

 

ANANAS SİRKESİ sindirimi sağlayan bezelere olumlu etki yaparak sindirimi kolaylaştırır.

 

ARDIÇ ÜZÜM SİRKESİ güçlü bir mikrop öldürücüdür. İçildiğinde epitelyum dokuyu tahriş ettiğinden çok az kullanılır. İçten ancak bir uzman kontrolünde uygulanmalıdır.

 

AYVA SİRKESİ yanıkların tedavisinde kullanılır.

 

BAHÇE NANESİ SİRKESİ, mideyi ve sindirim sistemini rahatlatır (bir bardak suya karıştırılan 1 çay kaşığı nane sirkesi). Bağırsak gazlarının oluşmasını da önler.

 

BAL SİRKESİ en az alerjiye neden olan sirkedir. Öksürüğü yumuşatır ve mikrop öldürücüdür.

 

BALSAMİK SİRKE sirkelerin kralı olarak kabul edilir. Yıllarca ağaç fıçılarda saklanır. Üretiminin zor olması nedeniyle çok pahalıdır. Eskidikçe değeri artar.

 

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ SİRKESİ saçların uzamasına ve cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kan damarlarını ve bağ dokuyu güçlendirir. Vücudu toksinlerden temizler ve solunumu rahatlatır.

 

ÇİLEK SİRKESİ bağışıklık sistemini uyarır. Canlılık vericidir. Genellikle orman çileği sirkesi tercih edilir.

 

ÇOBAN ÜZÜMÜ SİRKESİ peklikte, ishalde yardımcıdır ve iltihap önleyicidir. Kandaki yağ oranına olumlu etki yapar.

FRENKÜZÜMÜ SİRKESİ epitel doku iltihaplarında etkili olur. Bağışıklık sistemini uyarır ve kan oluşumunu destekler.

HURMA SİRKESİ sakinleştirici, metabolizmayı uyarıcı ve peklik gidericidir.

 

KARAHİNDİBA SİRKESİ antiseptik ve peklik gidericidir. Ayrıca bağırsaklarda iltihap oluşmasını önleyici özelliği de vardır.

 

KARANFİL SİRKESİ baharat olarak kullanılan karanfilden yapılır. Kusmayı ve bulantıyı kesmekte çok etkilidir.

 

KAYISI SİRKESİ konsantrasyonu artırır. Kan temizleyici, toksinlerden arındırıcıdır. Cilt, tırnak ve saç üzerinde olumlu etki yapar. Solunum zorluklarında yardımcı olur. Hücre koruyucudur.

 

HURMA SİRKESİ: Vücuttaki iltihaplanmaları engeller ve düzenli kullanıldığında kabızlık problemini de ortadan kaldırır.Bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerinizi korur ve yıpranan hücreleri onarır.Hurma sirkesi antiseptik özelliğe sahiptir. Ağız içi yaralarında kullanıldığında oluşan tahrişi giderecektir. Mikrop öldürücü özelliğinden dolayı Avrupa ülkelerinde hastanelerde hurma sirkesi kullanılmaktadır. Aynı özelliği sayesinde pamuk ile cilde sürüldüğünde sivilceleri de giderecektir.

 

GÜL SİRKESİ diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur ve gargara olarak kullanılabilir. Sirke ateşi düşürmesiyle meşhur bir maddedir. Gül sirkesi su ile seyreltilip masaj yağı olarak kullanılabilir. Kasları rahatlatır, hoş aromatik kokusu ile psikolojinize de iyi gelir. Gül sirkesi yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur, mide ve karaciğer rahatsızlıklarına şifalıdır.

 

KİRAZ SİRKESİ: Kiraz sirkesi bünyesinde bol miktarda A, B1 ve C vitaminleri barındırmaktadır. A vitamini cilt bakımı, tırnak sağlığı saç ve cilt için oldukça fayda sağlayan bir vitamindir. Kiraz sirkesi ayrıca göz sağlığı içinde fayda sağlayan önemli bir besin kaynağıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİRKE, ÇEŞİTLERİ, VE, FAYDALARI, NELERDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı