SDÜ’DEKİ ÇÖKÜŞ YÖK TARAFINDAN DA TESCİLLENDİ!
Haber
29 Eylül 2019 - Pazar 20:58
 
SDÜ’DEKİ ÇÖKÜŞ YÖK TARAFINDAN DA TESCİLLENDİ!
ISPARTA Haberi
SDÜ’DEKİ ÇÖKÜŞ YÖK TARAFINDAN DA TESCİLLENDİ!

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Çarıkçı’nın göreve geldiği 2015 yılından bu yana üniversiteyi önce dünya üniversiteleri arasındaki sıralamalarda, sonra da ülkemiz üniversiteleri arasındaki başarı ve öğrenci – akademisyen memnuniyet sıralamalarında, TÜBİTAK ARGE çalışmalarında resmen çökerten ve gerileten yönetim anlayışı,  Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından açıklanan YÖK 2018 - ÜNİVERSİTE YILLIK İZLEME VE DEĞERLENDİRME RAPORU’nda bir kez daha tescillendi.

2018 - ÜNİVERSİTE YILLIK İZLEME VE DEĞERLENDİRME RAPORU NEDİR?

Yayınlanan Rapor hakkında YÖK tarafından yapılan açıklama şu şekilde: Türk yükseköğretim sistemi 8 milyona dayanan öğrenci sayısı ve 207 yükseköğretim kurumu ile sayısal büyüme açısından belirli bir düzeye ulaşmıştır. Çeşitlenen, farklılaşan ve sayıları artan yükseköğretim kurumlarımız için artık “nitelik" üzerinde odaklanma gerekmektedir.

Bu sebeple “üniversitelerin küresel ve ulusal amaçları doğrultusunda yürüttükleri çalışma ve faaliyetleri nitel olarak ölçmek ve üniversitelerin akademik ve sosyal rekabet gücünün gelişimini tespit etmek" amacıyla, bu yıldan itibaren belirlenen 5 alan altında 45 göstergenin yıllık olarak izlenmesi ve değerlendirilmesine, neticesinde rapor haline getirilip paylaşılmasına başlanmıştır.

Üniversiteler 5 ana alanda toplam 45 alt gösterge ile değerlendirildi.

Üniversitelerin, eğitim ve öğretim dâhil bütün çalışmalarını şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda yürütme ve kaynaklarını etkin ve verimli bir biçimde kullanma durumunu izleyebilmek amacıyla bir takım verilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu bağlamda toplumumuzun beklentisi doğrultusunda üniversitelerimizin her yıl değerlendirilmesi sürecini, hazırladığımız “2018 yılı üniversite yıllık izleme ve değerlendirme raporu" ile başlatmış bulunuyoruz.

Üniversitelerin veri girişlerini yapacağı bir sistem kuruldu.

YÖK tarafından, üniversite yıllık izleme ve değerlendirme raporlarında yer alan verilerin toplanması için üniversitelerin elektronik ortamda veri girişlerinin yapacakları bir sistem kurulmuştur.

2018 yılı için göstergelerin büyük bir kısmına ait veriler “yükseköğretim kurumları" tarafından, bazı göstergelere ilişkin veriler ise “Başkanlığımızca" ulusal ve uluslararası veri kaynaklarından elde edilerek sisteme aktarılmıştır.

Bu yıl 207 yükseköğretim kurumumuzdan 172 üniversitemizin 2018 yılına ait raporlarını yayınlıyoruz. 2018 yılında verileri oluşmamış üniversiteler bir başka ifadeyle yeni kurulan ve ayrılan (bölünen) üniversitelere ait raporlar önümüzdeki yıldan itibaren yayımlanacaktır.

Raporu görmek için: https://www.yok.gov.tr/universiteler/2018-izleme-ve-degerlendirme-raporlari

YÖK üniversiteleri “kanıt temelli" değerlendirerek “kaliteyi" artıracak

Türk yükseköğretim sisteminde üniversitelerin yıllık izleme ve değerlendirme raporlarının hazırlanması ile artık verilere dayalı, “kanıt temelli" değerlendirmeye geçilmiştir. Böylelikle, üniversitelerimizde “girdi, süreç ve çıktı" odaklı değerlendirme mekanizmaları kurulacak ve bu durum yükseköğretim sisteminin de daha nitelikli olması sonucunu doğuracaktır.

Bu göstergelerin ana amacı üniversite içinde rekabet ortamı oluşturmak ve bu rekabetin nesnel ve ölçülebilir başarı kriterlerini ortaya koymaktır.”

SDÜ-2018 ÜNİVERSİTE YILLIK İZLEME VE DEĞERLENDİRME RAPORU NEYİ İÇERİYOR

https://www.yok.gov.tr/Documents/Universiteler/izleme-ve-degerlendirme-kriteri/suleyman_demirel_universitesi.pdf

İnternet adresinden indirilerek incelediğimiz YÖK raporuna göre; Rektör Çarıkçı yönetimindeki SDÜ kendisi gibi 1992 yılında kurulan üniversiteler ile karşılaştırıldığında özellikle aşağıdaki kriterlerde BÜYÜK ÇÖKÜŞ VE GERİLEME yaşadığı YÖK tarafından da tescillenmiş oldu.

• Mezunların KPSS ve ALES gibi merkezi sınavlardaki başarıları,

• Mezun olan doktora öğrenci sayısı,

• Teknokent projelerine katılan öğrenci sayısı,

• Üniversitenin doluluk oranı,

• Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı,

• Patent, faydalı model ve tasarım sayısı,

• YÖK, TÜBA, TÜBİTAK Bilim, Teşvik ve Sanat Ödülleri sayısı,

• YÖK 100/2000 Projesi kapsamındaki öğrenci sayısı,

• Üniversitenin dünya, bölgesel ve ulusal akademik başarı sırası,

• Yabancı uyruklu öğrenci sayısı,

• Yabancı uyruklu doktoralı öğretim elemanı sayısı,

• Üniversite öğretim elemanlarının aldığı uluslararası fonlara dayalı proje sayısı,

• Ar-Ge'ye harcanan bütçenin toplam bütçeye oranı,

• Endüstri ile ortak yürütülen proje sayısı,

1992 yılında kurulan 23 üniversite arasından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gebze Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi gibi üniversitelerle SDÜ karşılaştırıldığında 2018 yılında Rektör Çarıkçı yönetiminde SDÜ’de gerileme çok çarpıcı bir şekilde görülmektedir.

Daha önceki yazılarımızda da Isparta’mızın güzide kurumu olan ve Isparta ekonomisinin katalizörü SDÜ’nün Rektör Çarıkçı yönetiminde dünyada ve ülkemizdeki durumunun sürekli gerilemesi ve en son TÜBİTAK projelerinde de “sıfır” çekmesini sizlere yansıtmıştık. Söz konusu YÖK Raporu da bu durumu bir kez daha tescillemiş bulunmaktadır.

 

Sevgili Isparta’lılar, Kıymetli Haber Akdeniz Okurları, Sayın Çarıkçı arkasına siyasi güç ve bazı basın/besin mensuplarını alarak fotoğraf çektirirken, SDÜ’nün çöküşü ne yazık ki devam etmektedir. Biz bir kez daha kendisi ve Isparta’nın yüksek menfaati için İSTİFA çağrımızı yineliyoruz.

SDÜ’deki yanlış yönetime ve yönetememe krizine karşı kaynağı belli pek çok yazı yazmamıza rağmen, birilerinin hala Rektör Çarıkçı ile bir görünme çabaları bize göre yalnızca çıkar ortaklığıdır. Tarih elbette bugün kimin nerede durduğunu yazacaktır. Ayrıca kim nerede durursa dursun biz yazdıklarımızın bir gün mutlaka ses getireceğini ve Çarıkçı’nın Rektörlük koltuğunu bırakmak zorunda kalacağına inanıyoruz. Şahsımı ve haber sitemi hedef alanlar, yazdıklarımı ucuzlatmaya çalışanlar ve bizi değersiz görenler olsa olsa yumuşak karnı olan ama duruşu olmayanlardır.

Ne demiş şair: Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni, eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni, hiç keder elem etme, boş yere matem etme, düşmanlarını tanı uzak dur sitem etme, ne fakiri aç gördüm ne zengini  tok HEDEFİNE VARIR ELBET DOĞRU OK!!!

 

Haber Akdeniz

Mehmet Ali ÇELİK

Kaynak: Editör:
Etiketler: SDÜ’DEKİ, ÇÖKÜŞ, YÖK, TARAFINDAN, DA, TESCİLLENDİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı