‘’ OTLATMA PLANLAR’’ ÖZEL AĞAÇLANDIRMA İÇİN EN ÖNEMLİ SORUN HALİNDE…
Haber
30 Temmuz 2020 - Perşembe 11:17
 
‘’ OTLATMA PLANLAR’’ ÖZEL AĞAÇLANDIRMA İÇİN EN ÖNEMLİ SORUN HALİNDE…
Mehmet Ali ÇELİK'in yazısı...
TÜRKİYE Haberi
‘’ OTLATMA PLANLAR’’ ÖZEL AĞAÇLANDIRMA İÇİN EN ÖNEMLİ SORUN HALİNDE…

Ağaçlandırma için Devlete güvenerek mühendislere dosya hazırlatan ve yüklü miktarda masraf yapan girişimciler isyan halinde.

 

Zira her girişimci ve dosya hazırlayan her orman mühendisi özel ağaçlandırma yapılacak arazilerin otlak kapsamında olup olmadığını bilmemektedirler.

 

Orman İşletme Müdürlüklerince Orman Genel Müdürlüğünün Ülke genelinde özel ağaçlandırma kapsamına giren yerlerin neredeyse tamamı otlaklar olarak rapor edildiğini iş işten geçtikten sonra öğrenen girişimciler büyük bir hüsran ve öfke ile karşılaşmaktalar.

 

O nedenle özel ağaçlandırma çağrısı yapan Orman Genel Müdürlüğü Yetkililerinin ortaya çıkan bu sorunun ivedilik ile giderilmesi için çalışma yaptıklarını da (haricen) edindiğimiz bilgiler arasındadır.

 

İşin en önemli ve ilginç yanı ise Orman Genel Müdürlüğünce otlak olarak ilan edilen yerlerin yüzde 90-95’inin otlak olarak kullanılmadığını haricen edindiğimiz bilgiler arasındadır.

 

30 Nisan 2020 tarihi itibari ile özel ağaçlandırma yapmak için dosya hazırlayan Türkiye Genelinde 21 bin girişimcinin otlak dışında yer bulamadığını da belirtmekten geçemiyoruz.

 

21,000 dosya demek X, 2,200 TL = 46,200.000 TL demektir. Böyle bir uygulamayı Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesinin de gözden kaçırdığı ifade edilmektedir. ‘’Yanlış hesap Bağdat’tan döner’’ atasözü boşuna söylenmemiştir.

Orman Genel Müdürlüğü Ağaçlandırma Dairesinin çok değerli Başkanı ve Kadrosunun Ülke menfaatleri doğrusunda çözüm üreteceğine olan inancımız ise tamdır.

 

Haber Akdeniz

Mehmet Ali ÇELİK   

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘’, OTLATMA, PLANLAR’’, ÖZEL, AĞAÇLANDIRMA, İÇİN, EN, ÖNEMLİ, SORUN, HALİNDE…,
Yorumlar
Haber Yazılımı