MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNDE HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAK ZORUNDADIR
Haber
17 Ocak 2021 - Pazar 22:01
 
MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNDE HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAK ZORUNDADIR
Mehmet Ali ÇELİK yazısı...
ISPARTA Haberi
MİRYOKEFALON ZAFERİNİN TESCİLİNDE HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMAK ZORUNDADIR

https://www.haberakdeniz.com.tr/haber-miryokefalon-icin-bir-cagrIda-sehru-l-emin-sukru-basdegirmen-den-33294.html


17 Eylül 1176 Cuma günü Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan’nın Bizans imparatoru Manuel’i Yenice Sivrisi / Gelendost’da yenmesi ve Anadolu’nun tapusunun Selçuklulara geçmesinden sonra bugüne kadar geçen 844 yıl boyunca Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin tescil edilmemesinin ayıbını milletçe yaşarken TTK  başta olmak üzere Isparta’nın atanmış ve seçilmiş dinamiklerine çok büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü bugüne yazdıkda, yazdık.


Miryokefalon Zaferinin tescil edileceğini göreceğimiz güne kadarda yazmaya devam edeceğimizi cümle aleme tekrar ilan ediyoruz. Hiç kimse üzerine alınmasın ama bu uğurda herkim ilgisiz kalırsa, suskunluğa devam ederse, sağır sultanlık peşinde koşarsa iki elimiz enselerinde olacaktır. 


SN. BAŞDEĞİRMEN’DEN YENİ TARİHİ ADIMLAR 
16 Eylül 2019 günü Haber Akdeniz’in kararlı, ısrarlı ve mücadele yüklü yayınları kesintisiz devam ederken Şehrü’l-emin Şükrü BAŞDEĞİRMEN önce 12 Kasım 2019 günü bir komisyon kurmuş ve aynı gün komisyonun aldığı kararlar belediye meclisinden oybirliğiyle geçmiştir. 

Sn. BAŞDEĞİRMEN’in oybirliği ile meclisten geçirdiği Miryokefalon kararlarının uygulanmasındaki aksama sebeplerini de 4 Ocak 2021 günü gündemimize almıştık ve “Isparta Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Miryokefalon için ne yapmıştır” diye hem sormuş ve hemde konunun muhatabı veya muhattaplarını göreve çağırmıştık: 

 

https://www.haberakdeniz.com.tr/haber-Isparta-belediyesi-kultur-ve-sosyal-isler-mudurlugu-bugune-kadar-miryokefalon-icin-ne-yapmIstIr-47597.html


17 Eylül 2020 günü Sn. BAŞDEĞİRMEN ilin en büyük kavşağına (140 m. çap ) “MİRYOKEFALON ZAFER KAVŞAĞI “ adını vermiştir.

Sn. BAŞDEĞİRMEN daha sonra Miryokefalon zaferinin kazanıldığı yerin tescili için TTK başkanı Prof. Birol ÇETİN ile görüşmek için Ankara’ya kadar gitmiş ve tescil işin birde dilekçe vermiştir. 


Şimdide Sn. BAŞDEĞİRMEN Miryokefalon zaferinin tescili için sağır sultanlar karşısında (Vali SEYMENOĞLU, S. Sadi BİLGİÇ ve Osman ZABUN) yeni bir hamlenin eşiğindedir.

Konya’lıların Bağırsak Deresi, Denizli’lerin Çivril iddiası, Afyon'luların Kızılören yakıştırması ile ve değişik mesnetsiz yer tartışmalarının son bulması ve Miryokefalon Başkomutanı II. Kılıçarslan ile aziz şehitlerimizin ruhlarının şad olması için Sn. BAŞDEĞİRMEN yeni ve büyük bir hamle için kollarını sıvamıştır.


Zira Sn. BAŞDEĞİRMEN Miryokefalon zaferinin kazanıldığı yeri tespit eden araştırmacı yazar Ramazan TOPRAKLI’nın tarihe ışık tutan çok önemli  kitabının Isparta Belediyesi adına baskısı için bir karar vermiştir.


Önümüzdeki günlerde yeni baskısı yapılacak kitap TBMM’ndeki 600 milletvekiline hediye edilecektir.

TTK Başkanı Prof. Birol ÇETİN’inde Miryokefalon zaferinin tescili için düğmeye bastığını ve “TTK Bilim Kurulu''yl bu uğurda video konferans yoluyla toplantı yaptığını da biliyoruz. İşte tam bu sırada Sn. BAŞDEĞİRMEN’in böyle önemli bir adım atmasını Isparta kamuoyu adına hem tebrik ediyor ve hemde teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağolun Başkan, yolunuz açık olsun diyoruz.


ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE SN. BAŞDEĞİRMENDEN BEKLENEN YENİ HAMLELER

“Miryokefalon Zafer Kavşağı”
tam ortasına Sn. BAŞDEĞİRMEN’in prensipte evet dediğini bildiğimiz yeni muhteşem bir görsel çalışmayıda önümüzdeki günlerde gündemine alması beklenmektedir. 

“Miryokefalon Zafer Kavşağının” ortasına konuşlandırılacak tarihi görselde II. Kılıçarslan’ın 1176 tarihinde askeri kıyafetleriyle şahlanmış bir at üzerinde kaideli heykeli sadece Isparta için değil Selçuklu tarihi ve Miryokefalon zaferi içinde tescilde önemli bir başlangıç olacağına inanıyoruz. 


Bugüne kadar her kimse ile bu konuyu görüşmüşsek herkes çok muhteşem olur demekten kendini alamamıştır.
O nedenle Sn. BAŞDEĞİRMEN’in böyle güzel bir hizmetide Miryokefalon için devreye sokacağı inancı bütün kamuoyuna yerleşmiş bulunmaktadır.


Değerli Haber Akdeniz okurları;
 Bundan böyle kim Miryokefalon için bir adım atarsa bizde her atılan adımı kamuoyuna duyurmayı çok önemli bir görev olarak kabul ediyoruz.

 

 

Mehmet Ali ÇELİK

Haber Akdeniz İmtiyaz Sahibi

TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) Gn. Bşk.

TGF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu) Isparta İl Temsilcisi

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı üyesi

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİRYOKEFALON, ZAFERİNİN, TESCİLİNDE, HERKES, ELİNİ, TAŞIN, ALTINA, KOYMAK, ZORUNDADIR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı