MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
Haber
21 Temmuz 2020 - Salı 19:57
 
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ
Mehmet Ali ÇELİK yazısı...
ISPARTA Haberi
MERHUM ( MV ) HALİL YILDIZ ve M. ÇAĞRI YILDIZ

‘’ÖLÜLERİNİZİN ARDINDAN KONUŞMAYINIZ’’ (H.Ş.)

Dönemin Başbakanı Prof. Dr. Tansu ÇİLLER iken Isparta ‘da Aykon DOĞAN , Ömer BİLGİN ve Halil YILDIZ da milletvekili seçilmişlerdi. Her üç milletvekilini bilhassa Ömer BİLGİN ve Halil YILDIZ’ı bir araya getirmek için nasıl gayret ettiğimizi o dönemin seçmenleriyle siyaset duayenleri çok iyi bilirler

 

28 Şubat 1997 Postmodem Darbesinin Türkiye’ye derin yaralar açtığınıda tekrar hatırlatmakta fayda vardır inancındayım.

 

Ak Parti’nin de Üçlü Koalisyon’nun (DSP-ANAP ve MHP ) çocuğu olduğunu da birkez daha hatırlattıktan sonradırki , Ankara’dan Isparta’ya seyahat dönüşünde Afyon İkbal tesiselerinde verdiğim bir mola ve yaşadıklarımı şimdi kamuoyu ile paylaşmanın faydalı olacağı inancındayım.

 

  Şöyleki ,

  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER’in Afyon buluşmasına kadar ( Ak Parti son tüzük kurultayı toplantısı ) 54  kişiden biri  olduğunuda burada hatırlatmak istiyorum.

  • Sn. Meral AKŞENER önce MHP lideri Sn. BAHÇELİ ile ters düştükten sonra birlikte yol arkadaşlığı yapmak için yola çıktığı 54 arkadaşından da ayrılarak ( tabiri caizse ) yol arkadaşlarını satmaktan çekinmemiştir.

    

AFYON / İKBAL TESİSLERİ KURULTAYI

Bendeniz dönemin milletvekilleri Şükrü ÜNAL, Mehmet Ali ŞAHİN ve Akif GÜLLE tarafından bir geceliğine İkbal Termal’de misafir edilme teklifini kabul etmekten çekinmedim.

 

Gecenin geç saatlerine kadar koyulaşan sohbetin ana konusu adı henüz belli olmayan ve kurulacak partinin (AK Parti ) Isparta kurucu İl Başkanı kim olmalı idi.

 

Değişik isimler masaya yatırıldı. Mesela; Esat BOLAT , Ertekin DURUTÜRK , Mehmet AYBATILI ve Halil YILDIZ bunlardan bir kaçı idi.

Ben o akşam ortaya konan 10-15 isim hakkında görüşlerimi açıkça belirttim. Sütçüler‘li merhum Halil YILDIZ ismi üzerinde ise daha ciddi tartışmalar oldu.

Ben eğer : ‘’Halil Y ILDIZ kurulacak partinin İl Başkanı olacaksa o partiyi Isparta’da doğmadan boğarım’’ dedim.

Niçin diye şahsıma yöneltilen sorulara da net ve geniş açıklamalarda bulundum.

 

ZİRA ;

 

1-‘’ Halil YILDIZ, yola çıktığı dava arkadaşlarına ihenet etmekten çekinmez’’ dedim.

 

2-Birlikte yola çıktığı dava arkadaşları ile kurdukları bir enerji şirketi fizibilite bilgilerini (raporunu) ele geçirdikten sonra gizlice  yeni bir şirket daha kurarak ve vicdani sorumluluktan uzaklaşarak ihanetin katmerlisini yapmayı huy edinmiştir.

 

3-Heyetin huzurunda ben ; ‘’Sn. YILDIZ benim telefonuma bakamaz.Şimdi kendisine huzurunuzda telefon açıyorum, benim soracağım çok basit bir veya birkaç soruya cevap verebilirse siz Isparta İl Başkanı olarak O ‘na görev verebilirsiniz’’ dedim.

Elimdeki telefon rehberindeki ismi aradım.Alo, alo, alodan sonra ben ; ‘’Halil bey ben Mehmet Ali ÇELİK’’ dememle telefonun kapandığı bir oldu.

 

4-O dönemin Zaman Gazetesi Ankara sorumlusu bir gazetecide ; ‘’evet Metmet Ali abi haklı, Halil YILDIZ’ın adı Ankara Kulislerinde çantacı olarak bilinmektedir’’ dedi.

 

5-Bende Ali Fuat AVŞARLIGİL vasıtasıyla Halil YILIDIZ benden  (15 günlüğüne ) 2.000 dolar ile kurulmakta olan MEYKO (çok ortaklı meyve suyu fabrikası ) için 1.000 dolar karşılığı gönderdiğin paraların bugüne kadar ödenmediğini söylediğimde Halil YILDIZ’ın Isparta Kurucu İl Başkanlığından vazgeçildi.

 

6- Ben o gece , şahsıma teklif edilen kurucu İl Başkanlığınıda kabul edemeyeceğimi ama kurulacak partiya destek vereceğimi açıkca dile getirdim.

 

7- Halil YILDIZ ismi böylelikle kapanmışken bende o gece İkbal Termal‘de misafir edilerek Sn. Recep Tayip ERDOĞAN ile tanıştırılmak istenmişken diğer kurucu İl başkanı olarak önüme konan isimlerinde görüşmelerini tamamladıktan sonra kaldığım otelinde parasını ödedikten sonra Isparta’ya döndüm.

 

BİR AY SONRA VE HALİL YILDIZ

Aradan bir ay geçti yada geçmedi, Ömer TOPALOĞLU’nun ofisinde ( Mescitli İnşanı ) sabah mesaisi öncesi yine Isparta kurucu İl Başkanı kim olacak sorusuyla muhatap oldum.

Bende Afyon izlenimlerimi tek tek anlattım. Ömer TOPALOĞLU ; ‘’Halil YILDIZ İl Başkanı oluyormuş’’ dediğinde şaşkınlığımı gizleyemedim.Hemen telefona sarıldım.Osmaniye milletvekili Şükrü ÜNAL‘ ı aradım.Kendisine duyduklarımı ve İkbal Termal’de anlattıklarımı tekrarladım.

 

Erzurum ATATÜRK  Üniversitesi öğrencilik yıllarımdan arkadaşım olan Şükrü ÜNAL ;’’hayır böyle bir şey olamaz ben hemen araştırıp sana döneyim’’ dedi. Aradan 15-20 dk. geçti , Şükrü ÜNAL bana döndü: ‘’Abi gerçekten Halil YILDIZ İl başkanı oluyormuş ama kesinlikle engelledim , olmayacak’’ dedi

 

O günkü sohbet arkadaşlarımla da bu bilgileri paylaştım.

Böylelikle merhum Halil YILDIZ’ın kurulacak partinin ( AK Parti ) kurucu İl başkanlığı serüvenide böylelikle sona eriyordu.

 

BABA  (YILDIZ) ile OĞUL (YILDIZ)

 

Günlerden bir gün yolum Sütçüler’e düştü, bir bayramdı. Bayram ziyaretlerimi tamamladıktan sonra M. Selim MÜFTÜLER’lede bayramlaşmak için Sütçüler’deki evindeyim.

 

Sn.MÜFTÜLER’e :’’Halil YILDIZ ‘ın kabrinin üzerine bıraktığım bir mektuptan bahsettim. Merhum Halil YILDIZ’ın kabrinin ayak , göbek ve baş hizasına denk gelecek şekilde bir mektubu 3 nüsha çoğaltarak mirasçılara yaptığım duyurudan’’ bahsettim.

 

Aradan 1 ay geçmedi, tanımadığım ve fakat ‘’şimdi İyi Parti merkez ilçe başkanllığına hazırlanan’’ oğul M.Çağrı YILDIZ beni aradı. Bende yukarıdaki bilgileri tek tek M.Çağrı YILDIZ’a anlattım. Oğul YILDIZ önce bocaladı. Aradan bir müddet geçtikten sonra beni tekrar aradı:’’Sen şantaj yaparak bizden paramı tırtıklamak istiyorsun, seni mahkemeye vereceğim’’ dedi.

 

Bende ; ‘’Beni Sütçüler Belediye Başkanı Hüseyin MÜFTÜLER, eski milletvekili Yakup ÜSTÜN, merhum Hasan BALAMAN, Selim MÜFTÜLER ile beni lehte ve aleyhte her kim tanıyorsa onlara sorabilirsin’’ dedim.

 

Yıllar geçti ve bu sayfada tamaman kapanmıştı. Fakat yıllar sonra M.Çağrı YILDIZ’ın Isparta’da avukatlık bürosunu açtığını öğrendim. Babası Halil YILDIZ rahmetli olmuştu.Cenaze törenine gidersem musalla taşının önünde cemaate: ‘’merhuma hakkımı helal etmiyorum demektense gitmemeyi tercih ettim’’

 

Bu arada bugün M.Çağrı YILDIZ ‘ın akıl hocalığına soyunan Ali Fuat AVŞARLIGİL ile de konuyla ilgili olarak yaptığım görüşmelerde, AVŞARLIGİL’in benimle pazarlık yapmaktan çekinmediğini görünce onunlada bu konuyu kapattım.

 

Daha sonra dönemim Baro Başkan’ı ve Haber Akdeniz Hukuk Danışmanı, Milletittifakının Isparta Belediye Başkan adayı Gökmen GÖKMENOĞLU ile bu konuyu istişare ettik.

 

Sn. GÖKMENOĞLU: ‘’Abi çağrı ile görüştüm seni arayacak’’ dedi. Aradan yıllar geçti, ne arayan nede soran oldu. Bende tekrar geçmişe yönelik defteri kapatmış Allah’a havale etmişken M.Çağrı YILDIZ’ın İyi Parti merkez ilçe başkanlığına hazırlandığını delege seçimlerinden öğrendim.

 

ŞİMDİ SORUYORUM ;

1.Değerli İyi Parti seçmeni ve delegeler. Böyle bir insan İYİ PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKAN’I olursa sizce isabetli bir karar vererek seçtiğinize inanır mısınız?

 

2.Babası merhum Halil YILDIZ’ın maddi ve manevi mirasına konan bir kişinin şahsım ile konuşmaktan çekinmesini ve kaçmasını nasıl değerlendirirsiniz?

 

3. M.Çağrı YILDIZ, merhum babasının adına helalleşmekten kaçarken neyin hesabını yapmış olmaktadır?

 

4.İyi Parti Merkez İlçe Başkanı adaylığına hazırlanan M. Çağrı YILDIZ’ın haram – helal kültürü hakkında ne biliyorsunuz?

 

5.Babasının ruhunun muazzep olmaması için bir evlat olarak M.Çağrı YILDIZ hiç mi otokritik yapma ihtiyacı duymaz?

 

6. Merhum Metin ÇAPRAZ ile İ.Rüştü ÇELİK ‘ in Ulus’taki Sıhhıye Köprüsü üzerinde Halil YILDIZ’ın ihanetini öğrenince derin bir kalp krizi geçirdiğini biliyor musunuz?

 

M.ÇAĞRI YILDIZ’A  SON ÇAĞRIMDIR

M.Çağrı YILDIZ bey, Ben hayatım boyunca en yakınlarımdan en büyük darbeleri yiyerek bugünlere geldim. Hamdolsun ki bugün yıkılmadım, dimdik ayaktayım.

 

BBP Partisi eski İl Başkanı Hacı Özcan BATTAL’a bir benzin istasyonu ve 20 dönüm Dereboğazında asfalta sıfır kıymetli bir araziyi kaptırdım.

 

Yeğenim Hüseyin ÇELİK’e bir sürücü kursunuda dürüstlüğüm ve insanlara çok güvendiğimden kaptırdım.

Bacanağım ve öz kardeşime (İ.R.Ç.) kaptırdıklarım ise 50 yıllık birikimlerimden ibarettir.

 

13 Mayıs 2013 ITSO seçimlerinde Eyüp AVCULAR ve İ.Rüştü ÇELİK, Şükrü BAŞDEĞİRMEN'LE yarışırken hiç tereddüt etmeden Şükrü BAŞDEĞİRMEN’e tam destek verdim ve Sn. BAŞDEĞİRMEN o gün ITSO seçimlerini 17 sıfır kazanmışsa herhalde bendenizde katkısı yadsınmayacak kadar az değildir diye düşünüyorum.

 

Sn. Çağrı YILDIZ bende dahil olmak üzere herkes hayattayken, Azrail kapımızı çalmadan helalleşelim. O çetin hesaplaşma gününde baba-evlat birbirlerine torpil bile geçemeyeceklerini unutmayalım.

 

Sn.YILDIZ kimse senin ayağına bir dilenci el açmaya gelmez. Var mısın Isparta kamuoyuna adına yakıır bir çağrı yapmaya?

 

Şayet müteveffa babanızın çantacılık kültürü size de veraset ve intikal yoluyla geçmediyse kul hakkıyla gittiği için rahatsız olmuyor musunuz?

 

M.Çağrı YILDIZ kamuoyu huzurunda yapacağın bir çağrı ve helalleşme seni küçültmez, bilakis yüceltir ve yükseltir.

Hem o zaman Allah’ta sana yardım eder, yapacağın dualarında kabul olmasına vesile olur.

Biliyorsunki kul hakkı hiçbir hukuk kuralına benzemez. Sen bir avukatsın, halkın avukatlığının yanında merhum babanızında manevi avukatlığından herhalde kaçma gibi bir düşünceniz olamaz.

 

SONUÇ

Son Sandıklı toplantısında Sn. Meral AKŞENER’in kesinlikle siyaseti bıraktım dediğini ve Aylin CESUR’un da Sn. AKŞENER’i ikna ederek kararından vazgeçirdiğini hatırlattıktan sonra,

 

SON SÖZ

M.Çağrı YILDIZ eğer merhum babanızla ilgili sorunun ben bir parçası değilim, ne haliniz varsa görün diyorsanız ve gerçekten ekonomik dar boğazda iseniz tüm haklarımı size helal ediyorum…

 

Haber Akdeniz

Mehmet Ali ÇELİK

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MERHUM, (, MV, ), HALİL, YILDIZ, ve, M., ÇAĞRI, YILDIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı