Kedi ve köpek sahipleri dikkat. Herkesçe yanlış bilinen doğru açıklandı
Haber
19 Şubat 2021 - Cuma 10:14
 
Kedi ve köpek sahipleri dikkat. Herkesçe yanlış bilinen doğru açıklandı
Toplumda yaygın olarak bilinen 'kedi, köpek tüyü akciğer ve karaciğere yapışarak hasta eder' düşüncesinin yanlış bir kanaat olduğu ortaya çıktı. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, bu hastalıkların dışkıdaki parazitlerden kaynaklandığını ve aşılarının eksiksiz bir şekilde yapılması gerektiğini belirtti.
YAŞAM Haberi
Kedi ve köpek sahipleri dikkat. Herkesçe yanlış bilinen doğru açıklandı

DHA'da yer alan habere göre, insanların can dostu olan kedi ve köpeklere karşı yaygın olarak bilinen düşüncenin yanlış olduğu ortaya çıktı. Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, kedi ve köpeklerin tüylerinin ciğerlerde kist yapmadığını açıkladı.

DIŞKILARDAN BULAŞIYOR

Kedi ve köpeklerin evde ya da bahçede insana dost bir şekilde yaşamaya uygun hayvanlar olduğunu ifade eden Köse, bahsedilen hastalıkların kistlerden dolayı ortaya çıktığını dile getirdi. Kistlerin ise sanılanın aksine kedi, köpek tüyünden değil hayvanın bağırsaklarındaki tenyaların dışkı yoluyla doğaya saçılması ve ardından insanın teması halinde kişiye bulaşması şeklinde ortaya çıktığını belirtti.

 

"BİZLER İÇİN BİR RİSK TEŞKİL ETMEZ"

Bu parazitlerin insanın akciğerine ya da karaciğerine yapışıp burada varlığını sürdürdüğünü kaydeden Köse, "İnsanlar parazitlerin arakonakçısı haline gelir. Yani bu işin kılla, tüyle alakası yoktur. Kaldı ki bu parazitler de eğer kedi, köpeklerimizin aşılarını ve ilaçlarını eksiksiz kullanırsak ortadan kalkar. Bizler için bir risk teşkil etmez. Çocukları kıl, tüy boğazınıza kaçar diye korkutup hayvanlardan uzaklaştırmanın manası yok. Hayvanların üzerindeki kötü bir yafta bu” diye konuştu.

Evinde kedi ve köpek beslediğini söyleyen Abdülkadir Barış Özgür ise hayvanlarıyla birlikte uyuduğunu, bugüne kadar kılla, tüyle alakalı bir hastalık yaşamadığını belirtti. Çocukluğundan beri evcil hayvan beslediğini kaydeden Özgür, "İnsanlar, kendilerine baksınlar. Bu hayvanlardan korkulmaz, insanlardan korkulur” dedi.

 

Kaynak:

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kedi-ve-kopek-sahipleri-dikkat-herkesce-yanlis-bilinen-dogru-aciklandi-427791h.htm

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kedi, ve, köpek, sahipleri, dikkat., Herkesçe, yanlış, bilinen, doğru, açıklandı, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı