KALEKAPISI'NDA HALK KÜRSÜSÜ KURULDU
Haber
17 Ocak 2022 - Pazartesi 11:26
 
KALEKAPISI'NDA HALK KÜRSÜSÜ KURULDU
- Haberi
KALEKAPISI'NDA HALK KÜRSÜSÜ KURULDU

Attalos Heykeli önüne kurulan Halk Kürsüsü'nde konuşan işçi, emekli, esnaf, kadınlar ve EYT'liler "Geçinemiyoruz" diyerek haykırdı

 

Antalya Halkevi öncülüğünde Attalos Heykeli önüne halk kürsüsü kuruldu. Burada sırayla söz alan işçi, emekli, esnaf, kadınlar ve EYT'liler yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Etkinliğe katılımın yüksek olduğu görüldü.  Halk kürsüsünde yapılan ortak açıklamada, "Bugün buraya milyonlarca geçinemeyen, milyonlarca açlık sınırının altında yaşayan, milyonlarca işsizin ve her gün yoksullaşan milyonlarca yurttaşın sesi olarak geldik. Bizler bu memleketin geçinemeyen milyonlarıyız! Ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyoruz. Ülkemizde kırk yıldır uygulanan neo liberal ekonomi politikaları artık sonuna geldi. Bugün görülmektedir ki son yirmi yılı AKP eliyle ülkenin bütün tarihsel ekonomik alt yapısını tahrip ederek uygulanan bu politikalar, halkı yoksulluğa ve açlığa mahkûm etmiştir" denildi.

 

HAYAT PAHALIĞI ALDI BAŞINI GİTTİ

 

"Geçmiş ekonomik krizlerde en azından temel gıda maddelerine sığınarak krizi atlatabilen halk, AKP eliyle tarımın çökertilip dışa-emperyalizme bağımlı hale getirilmesi ile birlikte artık bu imkânlarını da yitirmiştir. Pahalılıktan et alamayan yurttaşlarımızın yöneldikleri bakliyat ürünleri bile ithal geldiği için ateş pahası olmuştur. Geçmiş sosyal devletin ulaşım, barınma, enerji, sağlık, eğitim gibi ucuz veya parasız uygulamaları ise giderek pahalı ve paralı hale getirilmiştir" denilen açıklamada şunlar söylendi: "Çıplak ücretlerimiz emekli maaşlarımız, yevmiyelerimiz vahşice işleyen kapitalizm altında ve ekonomik krizler karşısında elimizde kalan son şeyler olmuştur. Ne yılbaşında açıklanan asgari ücret, ne de yalancı TÜİK’ in marifetiyle düşük gösterilen enflasyon oranları ve karşılığında açıklanan memur ve emekli maaşları halkın derdine ilaç olamamaktadır. Emekliye yapıldığı söylenen güzellik bir yalandır. Emeklilerin üçte biri 2.500 TL maaşta eşitlenmiş ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir"

 

HALK DEĞİL SERMAYE KURTARILIYOR

 

AKP iktidarının halkı değil sermayeyi düşündüğü vurgulanan açıklamada, "İktidar, bu ülkenin işçilerine emeklilerine yoksullarına göstermelik ücret artışlarını reva görürken, eşi benzeri görülmemiş bir uygulamayla para sahiplerini korumak için Kur Korumalı Mevduat diye bir şey icat etmiştir. Elinde büyük paralar bulunan sermaye kesimleri ve rantiyelere kamu parasından faiz garantisi verilmiştir. Yani bizlerin ödediği vergilerle oluşan Hazineden faiz garantisi verilmiştir. Üç beş yandaşa peşkeş çekilen paraların esas sahipleri bizleriz; vergilerden, emeğimizden çalınanlardan birikiyor o servetler. Elektriğe yapılan yüzde 75 ile yüzde 158 arasındaki kademeli zam, TÜİK’in yıllık yüzde 36’lık TÜFE yalanının çok çok üstündedir. Ama bizler biliyoruz ki yapılan bu zamlar, maliyet hesabından çok enerji şirketlerinin bankalara olan borçlarının halkın sırtına yıkılmasıdır" denildi.

 

TALEPLER DİLE GETİRİLDİ

 

Açıklamada talepler şöyle sıralandı: Asgari ücret geçim ücreti olsun! En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Kiralar denetlensin, kiracılar desteklensin. Faturalar ve gıdalarda KDV sıfırlansın. Her konuta parasız 18 M3 su, 140 M3 Doğalgaz, 230 Kwh elektrik verilsin. Ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik, su, doğalgaz kesilmesin. Diyanete, savaşa değil halkın insanca yaşamasına bütçe. Çalışma haktır, herkese güvenceli iş koşulları sağlansın. Mezarda emeklilik istemiyoruz. Başta enerji, eğitim ve sağlık olmak üzere temel kamu hizmetleri kamulaştırılsın. Temel gıda maddelerini ucuzlatacak kamusal tarım politikaları ve örgütleri oluşturulsun". Ortak açıklamanın ardından farklı kesimleri temsilen yurttaşlar söz olarak sorunlarını dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KALEKAPISI'NDA, HALK, KÜRSÜSÜ, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı