İÇLER ACISI MEZARLIKLAR(IMIZ)
Haber
18 Nisan 2021 - Pazar 12:55
 
İÇLER ACISI MEZARLIKLAR(IMIZ)
Mehmet Ali ÇELİK
TÜRKİYE Haberi
İÇLER ACISI MEZARLIKLAR(IMIZ)

Mezarlıklar, öldü de geberdi, Cehenneme gidesice, hortlayasıca, iyiki geberdi beddualarıyla bir ömür tüketen ölülerin gömüldüğü yerler değildir…

Mezarlıklar, unutulmak istenen, ölünce yokluğa gömülen yerler de hiç değildir…

 

Mezarlıklar, içler acısı mezarlıklar; kırılmış-dökülmüş, yazılar(kitabe)ı kaybolmuş adeta kıblesi değiştirilmiş virane yerler mezarlıklar. Ölenin üzerine mermercilerin inşa ettiği çok katlı apartman daireleri de değildir mezarlıklar…

Mezarlıklar, içki içilen, her türlü tinercilerin, fuhşun yaygın olduğu kimin girip-çıktığı belli olmayan yerler de hiç değildir…

Mezarlıklar, iki ve çok ayaklıların elini ve kolunu sallayarak girip çıktığı yerler midir?HAYIR.

 

Kedilerin, köpeklerin yavru yaptığı mekânlar mıdır, açık hava WC ler midir mezarlıklar? HAYIR.

Beynelmilel emperyalizmin ön karakolu Siyonizmin Orta Doğuda acımasızca bombaladığı meskûn yerlerden farkı olmayan mekânlar mıdır mezarlıklar?

Mezarlıklar, ahh mezarlıklar…

İçimizin dünyası mezarlıklar…

Anamızın, babamızın, dedemizin, ninelerimizin, atalarımızın gömüldüğü mezarlıklar…

Ölü ile dirinin adeta ilk sırat köprüsü mezarlıklar…

O MEZARLIKLAR Kİ, İÇİNDE MELEKLER VAR. ORADA SORGU MELEKLERİ (KİRAMEN KÂTİBİN), AZAP MELEKLERİ, RAHMET MELEKLERİ NÖBETTELER…

Kul hakkı yiyen, millet hakkı yiyen, vergisini kaçıran, zekâtını vermeyen, sıla-i rahim yapmayan, yetim hakkı gözetmeyen, insan hak ve hürriyetlerine meydan okuyan, komşuluk hakkı tanımayan, Şehrü’l- Emin sıfatını hakkıyla yerine getirmeyen, küskünlerin, hainlerin, münafıkların, millet düşmanlarının yattığı yer mezarlıklar…

 

MEZARLIKLAR

Değerli Haber Akdeniz okuyucuları, Türkiye’de bulunan mezarlıklarımızın içler acısı halini sizlerle paylaşmadan önce yarın yerimizi alacağımız  (önden giden) komşularımızın yattığı yerlerde dünya hayatından (öldükten) sonra bir araya gelen ve gelecek ölülerimize şimdiden gömülecekleri yerler hakkında bir şeyler anlatmaya çalışıyoruz…

Iaparta’da ve bölgemizde bazı mezarlıklar hariç diğer kabristanların durumları maalesef yukarıda anlattığımız gibi içler acısıdır.

 

Şöyleki;

1-Birçok mezarlık, giriş-çıkışları itibariyle kontrol altında ve kimin girip-çıktığı belli değildir.

 

2-Ne bir kontrolcü, ne bir kamera sistemi ve ne de bir fahri görevli bulunmamaktadır.

3-Asri, Akyol ve Yenice mezarlıkları tüm aksak ve eksikliklerine rağmen en iyi mezarlıklar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

4-Köy mezarlıklarındaki durumda yine aynı olup bakımsız ve hijyenden uzak bulunmaktadır.

 

5-Mezarlıklarımız kırılmış, dökülmüş ve harabeye dönmüş durumdalar. İstisnalar bir tarafa Isparta Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü bu konuda sınıfta kaldığı durumdan kurtarılmalıdır.

6- Isparta Belediye Başkanı Sn. Şükrü Başdeğirmen mezarlıklarımıza yeni bir bakış açısıyla yaklaşmalı, mezarlıklarda sadece günahkar kulların yatmadığının idrakiyle Cennetü’l-Baki gibi adeta kutsal mekanlar haline gelmesi için elini-kolunu sıvamalıdır.

Sn. Başkan Başdeğirmen mezarlıklar için yapacağı her türlü yatırım ve yaptırmada Isparta kamuoyunun yanında olacağını bilmelidir.

 

Mezarlıklardaki çarpık yapılaşma her ne kadar imar müdürlüklerinin görev kapsamı alanına girmiyorsa da İl Müftülükleri, İlahiyat Fakülteleri akademisyenleri ve Diyanet İşleri Başkanlığından istendiğinde mezarlıklarımız hakkında tarihi yapımız ve geçmişimize uygun mezar taşı ve mezar örnekleri bulmamız mümkündür.

 

BİR BAŞKA AÇIDAN MEZARLIKLAR

’Ev alma komşu al’’, ‘’Komşu komşunun külüne muhtaçtır’’. Komşu hakları gibi toplumsal hayatımıza yerleşmiş özdeyişlerimiz bugün bize gömüleceğimiz mezarlıklar için de yol göstermektedir.

 

Allah’ın sevgili kullarının arkasından gitmek (onlara) dünya ve ukba da komşu(larımız) olmak isteriz.

 

‘’Kıratın yanında duran onun ya huyundan ya tüyünden olur’’. Onun için günümüz mezarlıklarımız her birimizin öldükten sonra vasiyetimizle gömülmek istediğimiz mekanlar haline getirilmelidir.

 

Hiç kimse bakımsız, viraneye dönmüş, her türlü iğrençliklerin yaşandığı mekanlar haline gelen mezarlıklara gömülmek istemez. Her birimiz toplumsal hayatımıza yön vermiş, ilmi ile kutuplaşmış bilim insanlarımızın, mucitlerin, mürşit-i kamillerin, alimlerin, velilerin, ulü’l-emirlerin, şühedanın vd… ahiret yurdu haline gelen mezarlıklarda yerimizi almak isteriz.

 

Dünya hayatında büyük günah işleyenler (günah-ı kebair) ile takva ehli insanların birlikte yaşadığı kabirde başlayan hesap verme sürecinde niçin (her iki insan) komşular haline getirilemezler.

 

Mezarlıklarımız cami avlusunda zaman zaman gördüğümüz istisnai mekanlar haline getirilemez mi?

Ölmeden ölmek istediğimiz adeta piknik yaptığımız ve güzelliklerle karşılaşmak istediğimiz yerler haline getirilmesi bir belediyenin bütçesini ne kadar zorlar acaba?

 

Her ölünün başına 24 saat Kura’n-I Kerim okuyacak bir evlat yetiştiremeyeceğimize, Türk Tarihinde de böyle bir manevi güç ve kudrette devlet hayatımız olmadığına göre, günümüz mezarlıkları için ne yapabiliriz diyen bir Şehrü’l-Emin iradesine ihtiyaç var mıdır, yok mudur sorusunu Haber Akdeniz olarak kamuoyu adına sormak istiyoruz...

 

YİNE KAMUOYU ADINA SORMAK İSTİYORUZ Kİ;

1- Mezarlıklarımız gündelik hayatımızda özenle baktığımız, temizliğine dikkat etiğimiz, derli-toplu mekanlar haline getirilemez mi?

 

2-Mezarlıklarımız modern yaşam alanı haline getirilmek istenen siteler gibi, giriş-çıkışları kontrol altına alınmış, tinerciler, sarhoşlar, fuhuş yapanlar, adeta gece kondular konumundan süratle kurtarılamaz mı?

 

3-Bilakis mezarlar, insanın ölüm öncesi ölümü hatırlarken, günahlardan uzaklaşacağı, duanın bir ölü için ne kadar önemli olduğunu hatırlatan ibret alma mekanları haline getirilemez mi?

4-Mevlana’nın ‘’Edeb Ya Hu’’ diye bizlere verdiği öğüt gibi mezarlıklara da giriş-çıkışlarda vereceğimiz bir selam ile duanın gücünün yaşandığı adeta kutsal mekanlar haline niçin getirilmesin?

 

5-Isparta, bölgemiz ve Türkiye’deki tüm mezarlıklar için örnek gösterilecek mezarlıklar var etmek çok mu zor ?

 

6-Sagalassos Antik Kentteki bir tarihi çeşmeye (Antoninler) restorasyonu için 10 milyon(trilyon) sponsor olan Koç Grubu gibi mezarlıklara da sponsor olacak kişi ve kurumlar bulunamaz mı ?

7-Mezarlıklarımız bizim ebedi tatil yerlerimiz haline getirilmesi için rezervasyon yerlerimiz gibi bir algı kültürü yerleştirilmesi için neler yapacağımızı rapor haline getiren bir heyet (komisyon) kurulamaz mı?

 

8-‘’ Ben Değil, Biz Yaparız’’ kültürünün var olması ‘’ Ortak Akıl Platformu’’ mezarlıklar için de var kılınamaz mı?

 

9-Mezarlıklarda yatan ölülerimizin verilen selamı (esselamü aleyke ya ehlel-kubur) aldığına inandığımız bir kültürün sahipleri olarak bizler, yapacağımız her türlü hizmetin varlığında haberdar olacağına inandığımız ölülerimize vereceğimiz hizmetlerin aynı zamanda kendimiz için de yapıldığı bilinciyle Şehrü’l-Emin makamında bulunanlara bu konuda ne gibi görevler düşeceğini hatırlatmak istiyoruz.

10- Belediye Başkanlarımız düzenli bir mezar anlayışını toplulumuza kazandırmalıdır.

11-Mezarlıklar bir kentin ve ülkenin tapularıdır.

 

NOT:

SDÜ İlahiyat Fakültesi ile Isparta ve diğer İl Müftülükleri ve Diyanet-Sen’den konu ile ilgili açıklamalar gelmesi halinde siz değerli Haber Akdeniz okuyucularıyla paylaşacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.

 

Haber Akdeniz
Mehmet Ali ÇELİK

Kaynak: (HABER AKDENİZ) - HABER AKDENİZ Editör: Mehmet Ali ÇELİK
Etiketler: İÇLER, ACISI, MEZARLIKLAR(IMIZ),
Yorumlar
Haber Yazılımı