Hafıza nasıl silinir? Hafıza sildirme fiyatı ne kadar? Yan etkisi var mıdır?
Haber
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 09:18
 
Hafıza nasıl silinir? Hafıza sildirme fiyatı ne kadar? Yan etkisi var mıdır?
Hafıza sildirme işlemi yaptıracağı iddia edilen Yağmur Tanrısevsin kötü anılarından kurtulmak ve Oğuzhan Koç'u unutmayı planlıyor. Peki hafıza sildirme ücreti ne kadar? Hafıza nasıl silinir? Yan etkileri var mıdır? İşte hafıza sildirme işlemi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları...
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
Hafıza nasıl silinir? Hafıza sildirme fiyatı ne kadar? Yan etkisi var mıdır?

Hafıza nasıl silinir? Hafıza sildirme nasıl yapılır? Hafıza sildirme fiyatı ne kadardır ve nerede yapılır? soruları Yağmur Tanrısevsin'in Oğuzhan Koç - Demet Özdemir yakınlaşmasının ardından hafızasını sildirme kararı verdiği iddialarının ardından araştırılmaya başlandı.

 

İddiaya göre Yağmur Tanrısevsin Oğuzhan Koç'u unutmak ve kötü olayları hatırlamamak için hafızasını sildirmeye karar verdi. TMU veya TMS (Trans Manyetik Stimülasyon) denilen tedavi şekline başvurarak kötü anılardan kurtulacak.

 

HAFIZA NASIL SİLİNİR? (MANYETİK UYARIM TEDAVİSİ - MU)

Son 15 yılda kaydedilen teknolojik ilerlemeler beyinde hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda bazı cihazların geliştirilmesini sağladı. Bu cihazlardan biri TRANSKRANİYAL MANYETİK UYARIM ( TMU ) sistemidir.

 

HAFIZA SİLDİRME FİYATI NE KADAR?

Hafıza sildirme fiyatı ile ilgili net bir rakam yoktur. Tedavinin detayları doktor tarafından belirlenir ve duruma göre değişiklik gösterebilir.

 

MANYETİK UYARIM TEDAVİSİ NEDİR? (TMU)

TMU'da saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin (coil) yerleştirilir. Kapasitörler de tutulan enerji ile manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alan 100-200 mikro-saniyede artıp azalma özelliğindedir. Bölgesel uygulanır. Dünyayı saran manyetik alanın 40,000 katı yüksekliğindedir. MR görüntülemede uygulanan manyetik alanla aynı şiddettedir. MR'daki manyetik alan statiktir, TMU'da değişkendir.

 

Bir tel bobinden akım geçirildiğinde bobine dikey manyetik alan oluşur. Karşı tarafta iletken ortam varsa o bölgede bir akım indüklenir. İndüklenen akım bobindeki akıma paralel fakat ters yöndedir. TMU uygulanmasında, dışarıdan elektrik akımı verilmeden güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak beyin aktivitesi değiştirilmekte ve tedavi etkisi oluşmaktadır.

 

HAFIZA SİLDİRMENİN BEYİNE ETKİSİ NASILDIR?

Beyinde hedeflenen alanda "nöronal depolarizasyon" dediğimiz değişim oluşur. Beyindeki hücrelerin elektriksel iletisine müdahale edilmiş olur. Beynin elektriksel ve kimyasal ileti ile çalıştığı düşünülürse beynin yeterli çalışmayan doğal süreçlerini harekete geçirici etkisi olduğu anlaşılır. Dışarıdan elektrik akımı vermeden, güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturarak tedavi etkisini oluşturur.

 

ELEKTROKONVÜLSİF TERAPİDEN (EKT) FARKI NEDİR?

EKT beyine doğrudan elektrik akımı verilerek uygulanır. Hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılması gereklidir. TMU tedavisi ise ayaktan uygulanabilir, anestezi ya da analjezik gerektirmez. Coğu kez hasta hafif baş ağrısı ve uyarım uygulanan yerde hafif bir rahatsızlık dışında herhangi bir olumsuz etki hmez.

 

SEANSIN SÜRESİ NE KADARDIR?

Hastanın bireysel ihtiyacına göre belirlenir. 5-30 dakika süre ile belirlenen sıklıkta, belirlenen frekans ve şiddette ritmik uygulama yapılır.

 

HAFIZA SİLDİRMENİN YAN ETKİSİ VAR MI?

1985 yılından beri yapılan çalışmalarda hafif baş ağrısı dışında bir yan etkisine rastlanılmamıştır. Avrupa ve Kanada da resmen onaylanmış ve klinik uygulamaya girmiştir. (Tubitak Bilim Teknik, Eylül 2002)

 

HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR?

Şu anda öncelikle önerilen tedavi alanları; Tedaviye Dirençli Depresyon, Şizofreni ve Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Şizofreni ruhsal bozukluklarıdır. Gebelikte, emziren annelerde ve kalp hastalarında kullanılabilmesi, ilaç tedavisine bir üstünlüğü olarak dikkat çekmektedir. (Arch. Gec - Psychiatry. 1999; 56:300-311)

 

MANYETİK UYARIM TEDAVİSİ (TMU - rTMS) NÖROLOJİDE KULLANIMI NELERDİR?

Konuşma Bozuklukları, Epilepsi, Parkinson ve bazı felçlerde şimdilik deneysel amaçlarla kullanılmaktadır. Araştırmalar sürmektedir.

ÇOCUKLARDA KULLANIMI NASILDIR?

Otizm ve hiperaktivite'de kullanım ile ilgili bilimsel çalışmalar sürmektedir.

 

kAYNAK: KARAR.COM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hafıza, nasıl, silinir?, Hafıza, sildirme, fiyatı, ne, kadar?, Yan, etkisi, var, mıdır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı