Gök bilimciler şokta. Şimdiye kadar ki en ilginç gezegen keşfedildi
Haber
16 Ekim 2020 - Cuma 20:46
 
Gök bilimciler şokta. Şimdiye kadar ki en ilginç gezegen keşfedildi
Gök bilimciler yüzey sıcaklığı 3 bin 200 dereceyi bulan, "bugüne kadar gözlemlenenlerin en uçuklarından biri" olarak tanımladıkları bir gezegen keşfetti.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
Gök bilimciler şokta. Şimdiye kadar ki en ilginç gezegen keşfedildi

Anadolu Ajansı'nın "TechExplorist" sitesinden derlediği habere göre, Avrupa Uzay Ajansı'nın CHEOPS teleskobunun verisini kullanan Bern Üniversitesinden gök bilimciler, Jüpiter'in bir buçuk katı büyüklüğündeki WASP-189b adlı gezegenin, Terazi Takımyıldızı'nda Dünya'ya 322 ışık yılı uzaklıkta olduğunu açıkladı.

 

YÜZEY SICAKLIĞI 3200 DERECE

Gezegen sistemine sahip olduğu bilinen en sıcak yıldızlardan HD 133112'nin yörüngesindeki turunu 3 günden kısa sürede tamamlayan WASP-189b'de yüzey sıcaklığının 3 bin 200 derece olduğu hesap edildi.

 

BİR YAN GÜNDÜZ BİR YANI GECE

Yıldızına, Dünya'nın Güneş'e olan mesafesinden 20 kat yakın olan WASP-189b'nin bir yüzünde daima gece bir yüzünde de gündüz yaşandığı ifade edildi.

 

Araştırma ekibinin lideri Monika Lendl, "WASP-189b gibi gezegenler 'aşırı sıcak Jüpiterler' olarak anılıyor. Böylesine yüksek derecede demir, erir, hatta gaz haline dönüşür. Bu, şimdiye kadar bilgi sahibi olduğumuz en ilginç gezegenlerden biri." değerlendirmesini yaptı.

Gezegenle ilgili ayrıntılar "Astronomy&Astrophysics" dergisinde yayımlandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gök, bilimciler, şokta., Şimdiye, kadar, ki, en, ilginç, gezegen, keşfedildi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı