Davutoğlu: Uygur Türklerini Çin'e iade etmek Stalin'e vermektir
Haber
28 Temmuz 2020 - Salı 16:46
 
Davutoğlu: Uygur Türklerini Çin'e iade etmek Stalin'e vermektir
Davutoğlu: Uygur Türklerini Çin'e iade etmek Stalin'e vermektir
GÜNDEM Haberi
Davutoğlu: Uygur Türklerini Çin'e iade etmek Stalin'e vermektir

"BU TARİHE İHANETTİR"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Ardahan 1. Olağan Kongresi'nde hükümete sert sözlerle yüklendi. Türkiye'nin, Uygur Türklerine sahip çıkmadığını belirten Davutoğlu 'Türkiye'deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin'e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir' dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Ardahan 1. Olağan Kongresi'nde hükümete sert sözlerle yüklendi.

Türkiye'nin, Uygur Türklerine sahip çıkmadığını belirten Davutoğlu "Türkiye'deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan’a, oradan da dolaylı olarak Çin'e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir. Uygur kardeşlerimiz bu topraklara Çin’in zulmünden kaçmak için gelmişlerse, onları tekrar Çin'e iade etmek, Stalin'e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar, bu toprakları muzdarip hale getirir" dedi. 
 


Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle: 

"Basına düşen haberlerde, Türkiye’deki 50 bin Uygurlu kardeşimizin Tacikistan'a, oradan da dolaylı olarak Çin'e gönderilmesi için çalışma yapıldığı söyleniyor. Bu tarihe ihanettir. Uygur kardeşlerimiz bu topraklara Çin'in zulmünden kaçmak için gelmişlerse, onları tekrar Çin'e iade etmek, Stalin'e iade edilen Azerbaycanlı kardeşlerimiz gibi bizim yüreğimizi yakar, bu toprakları muzdarip hale getirir.

İktidarın bir küçük ortağı var ya, Çin'in Türkiye sözcüsü olan, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarını öven, 28 Şubat artığı olan ortak. Anlaşılan bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanı esas ortağı MHP'yi bırakıp küçük ortağının peşinden gitmeye karar vermiş."
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Davutoğlu:, Uygur, Türklerini, Çin'e, iade, etmek, Stalin'e, vermektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı