Çünürlüler’den "bişi" ikramı
Haber
24 Temmuz 2020 - Cuma 20:09
 
Çünürlüler’den "bişi" ikramı
Çünür halkının ortaklaşa yaptıkları bişi günü, Ayasofya Cami’nin ibadete açılış tarihine denk getirildi.
ISPARTA Haberi
Çünürlüler’den

Necla AKTÜRK - ISPARTA

Çünürlülerin her yıl Mayıs ayında yaptıkları geleneksel “bişi (hamur kızartması) günü” bu yıl Ayasofya Cami’nin açılışına denk getirildi.

 

Çünür Mahallesi eski muhtarı Kadriye Bilgiç, muhtarlık döneminde 10 yıl boyunca “bişi günü” düzenlediklerini söyledi.  Çünür halkının imece usulüyle yaptıkları bişi gününü her yıl Mayıs ayında gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kadriye Bilgiç, “Ancak bu sene pandemi yüzünden bu hayr hasenat faaliyetimizi birkaç ay ertelemek durumunda kaldık. Hem koronavirüs etkisinin birkaç ay öncesine göre azalması hem de Ayasoyfa Cami’nin 86 yıl sonra yeniden ibadete açılması nedeniyle bişi günümüzü bugün, yani 24 Temmuz’da yapmaya karar verdik” dedi.

 

Başta Hayırlar Derneği Başkanı Mustafa Solmaz olmak üzere Çünür halkının desteğiyle bişi gününü gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kadriye Bilgiç şöyle devam etti:

 

“200 kilo kadar un ve 60 kilo kadar yağ ile elde ettiğimiz bişileri yine Çünürlü kadınlarımızın emeğiyle pişirdik ve Çünür’deki üç camimizin yanında dağıttık. Hz. Ali Cami, Datlar Cami ve eski camimizde Cuma namazını kılan vatandaşlarımızın yanı sıra oralardan geçen vatandaşlarımıza ikramda bulunduk. Ruhları için Yasin-i Şerif okuduğumuz vatandaşlarımızın hayrına böylece bir hayr görevimizi daha yerine getirmiş olduk. Geleneksel hale getirdiğimiz bişi günümüzün özellikle, İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya Cami’nin yeniden ibadete açıldığı gün yapmamız bizi ayrıca mutlu etmiştir. Hayırlar Derneğimizin Başkanı Mustafa Solmaz abimizle birlikte düzenlediğimiz bu faaliyetimize maddi, manevi katkı sunan bütün hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çünürlüler’den, "bişi", ikramı,
Yorumlar
Haber Yazılımı