Büyükşehirden Beyköy'e Uzanan Gezen Tavuk Hayali
Haber
27 Aralık 2019 - Cuma 10:50
 
Büyükşehirden Beyköy'e Uzanan Gezen Tavuk Hayali
ISPARTA Haberi
Büyükşehirden Beyköy'e Uzanan Gezen Tavuk Hayali

Büyükşehirden Beyköy'e Uzanan Gezen Tavuk Hayali

Tanm ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu çeşitli projeler insanımızın hayatım değiştirmeye devam ediyor.

Uygulanan bu projelerin en önemlileıinden olan Genç Çiftçi Projesinden Isparta'da 2018 yılında Aııcılık 16, Büyükbaş (Sığır) 95, Yem Bitkisi (Çok Yıllık) 3, Kanatlı 7, Küçükbaş (Koyun) 30, Mantarcılık 20, Örtüaltı 10, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2, Büyükbaş (Manda) 3 üretici olmak üzere toplam 183 kişi yararlanmış ve 5.490.000,00 TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

 

Isparta'mızın doğa güzellikleıi içerisinde yer alan Şarkikaraağaç İlçemizin Beyköy Köyüne İstanbul ve Ankara'dan gelip buraya yerleşen, bundan sonra neler yapabiliriz diye kafa kafaya verip düşünen, bu konuda köylerinde yaşayan gençlerle beraber değişik alternatifler üzeıinde değerlendirmeler yapan üreticilefimiz Yunus Şahin ve Mevlüt Daldal.

 

Bu iki genç çiftçimiz Tanm ve Orman Bakanlığının başlatmış olduğu Genç Çiftçi Projesini duyar ve internetten araştmrlar. Araştırmalar= sonunda Kanatlı (Gezen Tavuk) projesini yapmaya karar veren iki kafadar İlçe Müdürlüğünün yolunu tutarlar.

 

İlçe Müdürlüğünde gerekli görüşmeleıi yaptıktan ve bilgileıi aldıktan sonra başvuru için gerekli olan belgeleri hazırlayıp Şubat 2018 tarihinde kuruma müracaat ederler ve sonuçları beklemeye başlarlar.

 

Haziran 20 18'de sonuçlann açıklanması ile iki arkadaş da hedeflerine ulaşmış Genç Çiftçi Destekleme Projesinden Kanatlı (Gezen Tavuk) çiftliği kurmak için 30.000 TL destek almaya hak kazanmışlardır.

 

Bu aşamalardan sonra hızlı bir şekilde işlere koyulan iki arkadaş ayıı ayrı iki tane çiftlik için kısa sürede inşaat aşamasını bitiıirler ve 2018 yılının ekim ayı gibi tavuklaıı kurduklan çiftliğe getirirler.

 

Çiftlik hazır hale gelince 16-18 haftalık olan 500 adet yarka (tavuğun yumuıtalamadan önceki son hali) tavuklar= alıp üretime başlayan genç çiftçilerimiz 20. haftada ilk yumurtalanrıı almaya başlarlar.

 

Yumurtaların doğal olması için özen gösteren üreticilerimiz yem olarak organik gezen tavuk yemi kullanıp, aynı zamanda da arazide sürekli gezdirerek yeşil ot yemesini sağlamaktadırlar.

 

Bir tavuğun günde bir defa yumurtladığını dile getiren gençlerimiz üretimden oldukça memnun olduklarnu, elde ettikleri yumurtaların büyük bölümünün paketleme tesislerine verip o şekilde piyasa sürüldüğünü ve az bir kısmnun ise perakende olarak pazarlandığını söylüyorlar.

 

Sağlıklı bir tavuğun ortalama 20 ile 95 haftalar arasında en veıimli dönemi olduğunu anlatan üreticileıimiz 96. haftadan sonra yerimden düşmeye başlayan tavukları elden çıkardıklarnu ve bunları da Talim ve Orman Bakanlığınca ruhsatlandırılan tesislerde kesime vererek değerlendirdikleıini ifade ediyorlar.

 

İlk yılın muhasebesini yapan üreticilerimiz büyükşehirlerden gelip köyde üretmenin tadını aldıklarını ve bu tür düşüncesi olan herkese tavsiye ettikleıini dile getiriyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehirden, Beyköy'e, Uzanan, Gezen, Tavuk, Hayali,
Yorumlar
Haber Yazılımı