BU İŞİ YAPAN GÜNLÜK 3 BİN TL KAZANIYOR
Haber
28 Nisan 2022 - Perşembe 12:06
 
BU İŞİ YAPAN GÜNLÜK 3 BİN TL KAZANIYOR
EKONOMİ Haberi
BU İŞİ YAPAN GÜNLÜK 3 BİN TL KAZANIYOR

Kastamonu’nda ormanlık alanda toplanan kuzugöbeği isimli mantarın kilosu 300 TL’den alıcı buluyor. Mevsiminin gelmesi üzerine pek çok kişi bölgeye akın ederek kuzugöbeği toplamaya başladı. Vatandaşların geçim kaynağı olan mantardan günlük ortalama 3 bin TL kazanan bile oluyor. Detaylar haberimizde..

Kastamonu’na bağlı Hanönü ilçesinde vatandaşlar ormanlık alana akın ediyor. Burada bulunan kuzugöbeği mantarı bölgedeki vatandaşların geçim kaynağı olarak ifade ediliyor. Doğal ortamda yetişen mantarın kilosu 300 TL’den satılıyor. Bahar gelmesi ile toplanan mantardan günlük 3 bin TL kazananlar var.

AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLIYOR

Mantar toplayıcılardan biri olan Erhan Türkmen yaptığı açıklamasında, “Meralarda ve özellikle ormanlık alanda çıkan kuzu göbeği mantarını toplayıp satarak aile bütçemize katkı sağlıyoruz” dedi.

BULMAK İÇİN 15-20 KM YÜRÜYORLAR

Bölgedeki Mustafa Çorbacı ise mantarı bulmak için günlük 15-20 km yürüdüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“Kuzugöbeği mantarının şimdi tam mevsimi, vatandaşlar topladıkları bu mantarlarla aile ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Sarıçam ormanlarında Nisan ayında başlayıp Haziran ayı sonuna kadar kuzu göbeğini bol miktarda bulmak mümkün. Mantarın fiyatını duyanlar toplamaya çıkıyor. Köylü için gelir kaynağı oldu. Günlük bin 3 bin lira arasında kazandığım zamanlar oluyor. Kuzu göbeği çok nadir bulunan bir mantar. Bu mantarı bulmak için günde 15-20 kilometre yol yürüyorum”

Kaynak: Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: BU, İŞİ, YAPAN, GÜNLÜK, 3, BİN, TL, KAZANIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı