BİR OSMAN ZABUN BİLMECESİ
Haber
28 Eylül 2020 - Pazartesi 20:57
 
BİR OSMAN ZABUN BİLMECESİ
Mehmet Ali ÇELİK yazısı...
HABER AKDENİZ KULİS Haberi
BİR OSMAN ZABUN BİLMECESİ

Ak Parti İl Başkanı Av. Osman Zabun’un yerine bir başka İl Başkanı adayı kıtlığı yaşanıyor görüntüsü karşısında Isparta kamuoyu Ak Parti duayen (üst düzey) kurmaylarına aşağıdaki mesajları vermektedir:

 

1-Av. Osman Zabun 3 (üç) dönem kuralına tabi midir? Eğer böyle bir kural özel kişiler için geçerli değilse Osman Zabun AK Parti İl kongresine aday yapılamaz. Yapılmamalıdır.

 

2-Av. Osman Zabun İl Başkanı olarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Isparta Belediye Başkanlığına aday yapılmadığı için seçim çalışmalarında milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç gibi pasif çalışmayı tercih etmiştir.

 

3-Hatta Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in seçimi kaybetmesini beklemiştir.

Tıpkı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in akıbetini Isparta’da yaşanmasından siyasi ikbal peşinden koşuyor algısı yaratmıştır.

 

4-31 Mart 2019 yerel seçimlerinde milletvekili M. Uğur Gökgöz ile Recep Özel’in Belediye Başkanı adayı Şükrü Başdeğirmen’e tam destek verirlerken Ak Parti İl Başkanı Av. Osman Zabun ile milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in siyasi çalışmalarda rölantide kalmaları Isparta Ak Parti seçmeninin gözünden kaçmamıştır.

 

SÜREYYA SADİ BİLGİÇ ve OSMAN ZABUN İKİLİSİ İÇİN ;

Kanıksanmış ve adeta yerleşik hale gelmiş bir algıdırki ;

1-Şimdi Süreyya Sadi Bilgiç tarafından Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, milletvekilleri Recep Özel ile M. Uğur Gökgöz’e rağmen Av. Osman Zabun yeniden Ak Parti İl Başkanlığına aday gösterilecektir.

 

2-EĞER OSMAN ZABUN YENİDEN İL BAŞKANI OLURSA ileride ne Belediye Başkanı nede milletvekili olma şansını da kaybedebilir düşüncesi kamuoyunca dillendirilmektedir.

 

3-Oysa Av. Osman Zabun’un hedefi ya milletvekili yada Belediye Başkanı olmaktır.

 

4-EĞER SN. ZABUN YENİDEN İL BAŞKANI YAPILMAZSA 2023 seçimlerinde ya Belediye Başkanlığına yada milletvekilliğine şimdiden heveslenmeye başlayacaktır.

 

5-Bu durumda eğer Sn. Zabun milletvekili olmak istiyorsa Ankara’da Sn. Bilgiç’in tekrar vekil olarak aday gösterilmemesi gerekir.

 

6-Sn. Bilgiç’in milletvekilliğine tekrar aday gösterilmemesi demek; yeni kabinede Isparta’dan bir  bakanın yer alması yada Sn. Bilgiç’in saf dışı edilme kanaatini Isparta kamuoyu ile Haber Akdeniz kulis masası olarak bizde paylaşıyoruz.

 

7-EĞER SN. ZABUN AK PARTİ İL BAŞKANI OLARAK siyasi hayatına devam etmek istiyorsa ve Sn. Bilgiç tarafından da onaylanıyorsa ortada sadece Sn. Zabun’un salt bir İl Başkanı olarak kalması Kamu Kurum ve kuruluşlarındaki avukatlık görevlerine devam ederek heybesini doldurmaktan başka bir gelecek beklentisinin kalmaması demektir.

8-EĞER ZABUN YENİDEN İL BAŞKANI OLMAZSA EN ÖNEMLİ SİYASİ BEKLENTİSİ Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yerine aday gösterilmesi için pusuda beklemekten başka hiç bir çaresinin kalmamasıdır.

 

OSMAN ZABUN ÇOKMU LAZIM

Ak Parti Gn. Bşk. Yard. ve teşkilatlardan sorumlu Erkan Kandemir yaptığı Isparta ziyaretinde : ‘’İl teşkilatı ile milletvekilleri ve Belediye Başkanının tam bir uyum içinde olduklarını görmek beni son derece memnun etmiştir’’ derken ileride yaşanacak ve kopacak fırtınanın acaba farkında mıydı?

Her şeyden önce İl Başkanı Av. Osman Zabun Isparta için tam bir sağır sultandır.

Niçin mi?

Osman Zabun, 17 Eylül 1176’da Selçuklu Sultanı II. Kılıçarslan tarafından Yenice Sivrisi / Gelendost ‘da kazanılan ve tarihçilerce Anadolu’nun tapusu olarak kabul edilen Miryokefalon Zaferi ile ilgili olarak bugüne kadar hiçbir açıklamada bulunmamıştır. Millet ve Cumhur ittifakı adaylarının yapmış olduğu açıklamalara rağmen…

 

17 Eylül 1176’nın 844. yıldönümünde Vali Seymenoğlu, vekil Bilgiç ile birlikte Sn. Zabun’da sessizliğini korumaya devam etmiştir.

Isparta kamuoyunun bu üçlüden Miryokefalon Zaferinin Yenice Sivrisi / Gelendost ‘ da kazanılmasıyla ilgili olarak açıklama beklediğini de Haber Akdeniz Kulis Masası olarak bir kez daha ilan ediyoruz.

 

Isparta Kültür Turizmine çok büyük (yüzde 100) katkı sağlayacak. Bu Zaferin kazanıldığı yerin tescili için suskun kalmak doğru bir hareket midir?

 

Hatta Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin akademik uzmanı Sn. Ramazan Topraklı ile yeni TTK (Türk Tarih Kurumu) Başkanı Prof. Birol ÇETİN’i ziyaret ettiğimizde Vali, Belediye Başkanı, Milletvekilleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Miryokefalon Zaferinin Kazanıldığı Yerin Tescili için siyasi lobi faaliyetleri yapmaları teklifine rağmen başta Sn. Zabun, Sn Bilgiç ve Vali Seymenoğlu bu konuda Isparta kamuoyu huzurunda bir açıklama yapmaları halinde bugüne kadar takındıkları suskunluklarını da ortadan kaldırmış olacaklardır.

14 Eylül 2019 günü Kültür Sitesinde yapılan ve bir avuç seyircinin takip ettiği ‘’Miryokefalon Çalıştayı’’ sonrasında Sn. Vali Seymenoğlu’nun ;  ‘’Önemli olan zaferin kazanılmasıdır.  Zaferin nerede kazanıldığı önemli değildir’’ talihsiz çıkışının düzeltilmesinin ötesinde Miryokefalon Zaferi yerinin Yenice Sivrisi / Gelendost olarak tescili için TTK’ya(Türk Tarih Kurumu) başvurma zamanı çoktan gelmiş ve geçmek üzeredir.

Sn. Vali Seymenoğlun’dan TTK (Türk Tarih Kurumu ) nezdinde girişimlerde bulunması halinde ‘’TTK Bilim Kurulu’’nun da toplanarak Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin tescili için harekete geçeceği bilgilerine de Haber Akdeniz Kulis Masası olarak ulaşmış bulunmaktayız.

O nedenle sadece Sn. Vali Seymenoğlu değil Sn. Osman Zabun’un bu konuda Isparta kamuoyuna bir açıklama yapması beklenmektedir.

Sn. Zabun suskunluğu bırakın. Sağır Sultan olmayın. Miryokefalon için sizde harekete geçin.Sn. Ramazan Topraklı ile görüşün.TTK Başkanı Prof. Birol Çetin ile irtibata geçin.Milletvekilleri ile birlikte hareket edin.Isparta Belediye Başkanı Sn. Şükrü Başdeğirmen bu konuda ne yaptı ne yapıyor ve ne yapacaktır sorularına cevap arayın.

Siz Haber Akdeniz ‘ in 16 Eylül 2019’da ‘’Miryokefalon Zaferinin Kazanıldığı Yerin Tescili için Başlattığı Kampanya’’ ya bugüne kadar niçin sessiz kaldınız?

Siz Miryokefalon Zaferinin tescilinden mi yoksa tescil edilmemesinden mi yanasınız?

SN. ZABUN’DAN BAŞKA AK PARTİYE İL BAŞKANI OLACAK ADAY KITLIĞI MI YAŞANIYOR?

Değerli Isparta kamuoyu. Kıymetli Haber Akdeniz Kulis Masası okurları. Yukarıda da anlatıldığı gibi Av. Osman Zabun bugün Isparta Ak Parti İl Başkanı olmasaydı Miryokefalon Zaferinin kazanıldığı yerin tescilinin önündeki bir engelde ortadan kalkmış olacaktı kanaatindeyiz.

 

OSMAN ZABUN’UN YENİDEN İL BAŞKANI YAPILMASI ve YAPILMAMASI HALİNDE AK PARTİNİN İLERİDE YAPILACAK YEREL ve GENEL SEÇİMLERDE BÜYÜK BİR SORUN OLARAK KAMUOYU HUZURUNA ÇIKMA İHTİMALİ OLDUKÇA YÜKSEKTİR.

 

Şimdiden Ak Parti kurmayları Osman Zabun hakkında ortak noktada buluşarak bir çözüm üretmeleri gerektiği kanaati Ak Parti seçmenine malolduğunu Haber Akdeniz Kulis Masası olarak ilan etmekten çekinmiyoruz.

 

Ünlü Selçuklu Veziri Nizamü’l-Mülkün üç Selçuklu Sultanına yaptığı vezirlikten sonra yazdığı ve tecrübelerini anlattığı ünlü eseri Siyasetname’de :’’SİYASET, BİR TEHLİKE MEYDANA GELMEDEN TEDBİR ALMA SANATIDIR’’ demektedir.

 

Mehmet Ali ÇELİK

Haber Akdeniz İmt. Sah.

TGF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu) Isparta İl Sorumlusu

 

Not :

1- Millet ittifakını meydana getiren tüm muhalefet partilerinin de Ak Parti adayı Av. Osman Zabun’dur.

 

2- 24 Haziran milletvekili genel seçimlerinde milletvekili olmak için hazırladığı dilekçeyi elinden alıp yırtan TBMM Başkan vekili Süreyya Sadi BİLGİÇ ; ‘’Ben Seni milletvekili değil Isparta’ya Belediye Başkanı yapacağım’’ şeklindeki mesajının da hala bugün geçerliliğini koruyup korumadığını Isparta kamuoyu merakla beklemektedir.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, OSMAN, ZABUN, BİLMECESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı