BAYRAM İKRAMİYESİ VE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ GELİYOR
Haber
12 Nisan 2021 - Pazartesi 09:35
 
BAYRAM İKRAMİYESİ VE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ GELİYOR
Nakdi ücret desteği ve emekli bayram ikramiyesi verilecek
EKONOMİ Haberi
BAYRAM İKRAMİYESİ VE NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ GELİYOR

Hükümet, milyonlarca kişinin istihdam edildiği yiyecek, içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde martta sigortalı çalışıp da işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılanlara bin 500 lira nakdi ücret desteği verecek. Nakdi ücret desteğinin genişletilmesi yaklaşık 282 bin çalışanı kapsayacak.

Hükümet milyonlarca kişinin istihdam edildiği yiyecek, içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerleri için bir uygulamayı devreye alıyor.

Bu sektörde faaliyet gösteren işyerlerinde martta sigortalı çalışıp da işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılanlara bin 500 lira nakdi ücret desteği verilecek.

Martta sigortalı olarak çalışan ve nisan, mayısta ücretsiz izne çıkarılmayıp da çalışmaya devam edenlerin sigorta primini de devlet karşılayacak. İşverene de bin 341 lira prim desteği verilecek. Nakdi ücret desteğinin genişletilmesi yaklaşık 282 bin çalışanı kapsayacak.

SEKTÖRDE 537 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Erdem, sektörde çalışan 537 bin kişinin 165 bininin kısa çalışmadan, 90 bin kişinin de nakdi ücret desteğinden yararlandığını belirtti.

Ahmet Erdem şu ifadeleri kullandı: "17 Nisan'dan önce çalışanlar kısa çalışma, ücretsiz izin ile nakdi ücret desteğinden yararlanıyordu. Sonrası için işe girenler açıkta kalıyordu. Kısa çalışma, nakdi ücret desteğinden yararlanamayanları da dâhil etmiş olduk."

BAYRAM SONUNA KADAR

Turizmcilere nakdi ücret desteğinin bayram sonuna kadar devam edeceğini anımsatan Erdem, "30 Haziran'a kadar Cumhurbaşkanımızın uzatma yetkisi var. Ayrıca çalışıyorlarsa normalleşme desteğimiz var. İşçi-işveren sigorta primini buradan karşılıyoruz" dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Kadın Kolları ve Gençlik Kolları MKYK Üyelerini Kabulü'nde konuşma yaptı.

TARİH BELLİ OLDU

Erdoğan dün yaptığı konuşmada, "Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü vermiş ve bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz." dedi.

Kaynak: (AJANSLAR) - AJANSLAR Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: BAYRAM, İKRAMİYESİ, VE, NAKDİ, ÜCRET, DESTEĞİ, GELİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı