Başkan Başdeğirmen’denIsparta’ya 23 km’lik bisiklet yolu
Haber
19 Eylül 2020 - Cumartesi 14:01
 
Başkan Başdeğirmen’denIsparta’ya 23 km’lik bisiklet yolu
Isparta Belediyesi 16-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında şehir merkezinde bir dizi çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen şehir merkezinde toplam 23 km’lik bisiklet yolu projelerinin olduğunu söylerken, yapımı tamamlanan Adliye-SDÜ Batı Kampusu arasında açılan 5 km’lik yoldaki bisiklet yolunda incelemelerde bulundu.
ISPARTA Haberi
Başkan Başdeğirmen’denIsparta’ya 23 km’lik bisiklet yolu

Avrupa Hareketlilik Haftası bu yıl ‘Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Isparta Belediyesi de şehirde bir takım etkinliklere imza atarken diğer taraftan da kentte bisiklet yolu oluşturmaya devam ediyor. Bunun son örneği Adliye – SDÜ Batı Kampusu arasına açılan 5 km’lik bulvara bisiklet yolu oluşturulması oldu. Yolun her iki şeridinde gidiş-geliş olarak yapılan bisiklet yolunun tamamlanmasıyla birlikte, yolda işaretleme çalışmaları gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de, yolda ‘bisiklet yolu’ ve yön işaretlemesi yaptı, bisikletçilerle birlikte yeni yolda pedal bastı.

 

Hareketlilik Haftası dolaysıyla belediye olarak bazı etkinlikler düzenlendiklerini hatırlatan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, haftanın Avrupa’da 18 yıldan buyana kutlandığını, belediye olarak da bu etkinliği iki yıldır düzenlediklerini belirtti. Geçen yıl düzenledikleri etkinlikler sonucunda Türkiye’de iller arasında birinci olduklarını ve ödüle layık görüldüklerini ifade eden Başkan Başdeğirmen, “Bu yılda en güzel çalışmaları yapıp, Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz” dedi.

Bisiklete binmeyi özenilir hale getirmek istediklerini ve bu yönde çalıştıklarını anlatan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Bisiklete binmek istiyoruz ancak bisiklet yolu mu var diye sorulabilir. Bisiklet yollarımızı çoğaltıyoruz. Şu anda SDÜ Doğu ve Batı bulvarlarında, hem Gökçay’dan Kirazlıdere’ye gidiş-geliş olarak toplamda 23 km’lik bisiklet yolu çalışması içerisindeyiz. Bunun üniversite hattını tamamlamak üzereyiz. Önümüzdeki günlerde de SDÜ Doğu Kampusu bölümüne inerek doğu bulvarındaki çalışmaları yapacağız” şeklinde konuştu.

 

Bisiklet yollarının önemine değinen ve hareket etmeyen bir toplum olduklarını kaydeden Başdeğirmen, “Her türlü işimizi araçla görmeye alışmış bir toplumuz. Bisiklete binmiyoruz, alışkanlığımız yok. Bisiklete binildiğinde hem yakıttan tasarruf, emisyonu azaltma,çevreye faydalı olma ve hem sağlıklı bir hayat anlamları var. Yapmamız gereken araçtan inip bisiklete binmek” görüşlerinde bulundu.

 

Gençleri bisiklete binmeye, hareketli hayata davet eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Bizde bisikletle yaşamak, hareket etmek anlamında bu hafta içerisinde farkındalıklar ortaya koyuyoruz” dedi.

 

Bisiklet yollarının yanı sıra şehrin belli noktalarına bisiklet durakları yaptıklarını anlatan Başdeğirmen, “Bisiklete binildiği zaman onu park edecek yer de olacak. 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kent Günü. Bu günde vatandaşlarımızı araçsız olarak mümkün olduğunca yürüyerek, bisiklete binerek günümüzü geçirelim” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Başdeğirmen’denIsparta’ya, 23, km’lik, bisiklet, yolu,
Yorumlar
Haber Yazılımı