BALON BALIĞI AVCILIĞINA YAPILACAK DESTEKLEME ÖDEMESİNİN ŞARTLARI BELLİ OLDU
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 10:41
 
BALON BALIĞI AVCILIĞINA YAPILACAK DESTEKLEME ÖDEMESİNİN ŞARTLARI BELLİ OLDU
- Haberi
BALON BALIĞI AVCILIĞINA YAPILACAK DESTEKLEME ÖDEMESİNİN ŞARTLARI BELLİ OLDU

Balon balığı türlerinden "lagocephalus sceleratus" avcılığı yapan balıkçılara bu yıl 500 bin adede kadar adet başına 5 lira, diğer türlerini avlayanlara da 5 milyon adede kadar adet başına 0,50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, Türkiye karasularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Adet başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak

Bu kapsamda, 2021, 2022, 2023 yıllarında balon balığı avcılığına destek verilecek.

Balon balığı türlerinden "lagocephalus sceleratus" avcılığı yapan balıkçılara 500 bin adede kadar her adedi başına 5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Diğer balon balığı türlerine ise 5 milyon adede kadar adet başına 0,50 lira ödenecek.

Destekleme ödemeleri için gerekli finansman, Tarım ve Orman Bakanlığının söz konusu yıllardaki tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacak.

Balon balıklarının avlamasını ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılığı yapan balıkçılar gerçekleştirebilecek.

Destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

Karar hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

 

Kaynak: Editör: Burcu YILMAZ
Etiketler: BALON, BALIĞI, AVCILIĞINA, YAPILACAK, DESTEKLEME, ÖDEMESİNİN, ŞARTLARI, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı