ANSİAD`DAN 15 KAT TEPKİSİ
Haber
10 Haziran 2021 - Perşembe 09:56
 
ANSİAD`DAN 15 KAT TEPKİSİ
ANTALYA Haberi
ANSİAD`DAN 15 KAT TEPKİSİ

Büyükşehir Belediyesi'nin,  Lara falezleri üzerine 15 katlı bina yapılmasına olanak sağlayan imar planı düzenlemesine karşı çıkan ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, " Bu yanlıştan dönün" çağrısı yaptı. 

ANSİAD olarak Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesi’nde güçlü bir ekonomi, çağdaş bir toplumsal yapının oluşmasını benimsediklerini kaydeden Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkan Akın Akıncı, “Bölgemizin doğal, tarihi zenginliklerine sahip çıkarak sürdürülebilir kalkınmayı hedef almış bir kurumuz ve bu misyon ile hareket etmekteyiz. Her zaman bu şehir için yapılacak her doğruda bizler göreve hazırız dediğimiz ve Antalya’mızı emanet ettiğimiz Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yine üstlenmiş olduğumuz sorumluluk gereği almış olduğu meclis kararına itirazımız olduğunu belirtmek isterim” dedi.

KENT ADINA YANLIŞ BİR KARAR

Kentin çevre sorunlarının yanında yapı yoğunluğu ve betonlaşma gibi problemlere birlikte çözüm aranması gerektiğini vurgulayan Akıncı,  “Kentimizin kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir olmasını hedeflememiz gerekirken, mevcut koşulların daha da kötüye evrilmesine hiçbir anlam verememekteyiz. TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nin teknik gerekçelerini açıklamış olduğu 15 kata kadar yapı izni vermenin şehrimizde hangi yanlışı düzeltmek adına yapıldı, anlayamadık. Toplumsal ve çevresel etki değerlendirmelerinin düşünülmesi gerekir. Bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

EYİLİK BİNASI KAMULAŞTIRILMALI

Yine Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘tesis alanına çevrilmesi’ yönünde görüş istediği Kaleiçi’nde yer alan eski Kültür Sineması’nın bulunduğu binasının (Eyilik binası) kamulaştırılması yönündeki kararı desteklediklerini belirten Akıncı şunları söyledi:  “Mülk sahipleri tarafından bakanlığa başvurulmuş olabilir, bu husus yalnızca onları ilgilendirmektedir. Ancak Antalya Büyükşehir Belediye meclisinde konu ile ilgili bakanlığa ‘kamulaştırılmalı’ görüşünün bildirmesi tüm şehrimiz adına önemli bir karardır. Kent menfaati adına doğru olan yapılmıştır, bundan sonraki süreçte tarihi surların onarılması ve yeşil alan haline getirilmesi gündeme gelmelidir”

 

Kaynak: Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: ANSİAD`DAN, 15, KAT, TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı