ALZHEİMER ’A YAKALANMAMAK İÇİN BU 9 ALIŞKANLIĞI.HASTALIK TERKEDİN
Haber
14 Ekim 2020 - Çarşamba 09:05
 
ALZHEİMER ’A YAKALANMAMAK İÇİN BU 9 ALIŞKANLIĞI.HASTALIK TERKEDİN
SAĞLIK Haberi
ALZHEİMER ’A YAKALANMAMAK İÇİN BU 9 ALIŞKANLIĞI.HASTALIK TERKEDİN

Alzheimer’a yakalanmamak için terketmeniz gereken 9 alışkanlık

 

Tedavisi bulunamayan ‘Alzheimer’a yakalanmamak için terketmeniz gereken 9 alışkanlık. Mutlaka okuyun..

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Demans hastası olan bir tanıdığınız varsa hastalığın kişi ve ailesi üzerindeki etkisini çok iyi bilirsiniz.Alzheimer bir demans çeşididir ve maalesef tedavisi yoktur. Peki haftada üç kez spor yapmanın demansa yakalanma şansını 70 azalttığını biliyor muydunuz?

 

Amerikan Alzheimer Derneği, 5 milyondan fazla Amerikan’ın Alzheimer hastası olduğunu ifade ediyor.

İlaçlar hastalığın belirtilerini azaltırken, Alzheimer için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunamadı. Demansa yakalanmak istemiyorsanız derhal terketmeniz gereken 9 alışkanlık:

 

1- Sigarayı bırakın

 

Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski 45 daha fazla.

İşte sigarayı bırakmanız için iyi bir neden.

 

2- Daha fazla B12 vitamini alın

 

B vitamini sizi demanstan korur. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzheimer’a yakalanma riskiniz o kadar düşüyormuş. Genelde yaşlılarda B12 vitamini eksikliği görülmekte. B12 vitamini yumurtada, ette, balıkta

ve deniz mahsullerinde bolca bulunmakta.

 

3- Daha aktif olun

 

Düzenli olarak spor yapın. Hem kalbiniz düzenli atacaktır hem de kan dolaşımınız sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Tansiyonunuza dikkat etmenizde de fayda var. Orta yaşlıysanız ve kolesterolünüz yüksekse, Finlilerin yaptığı araştırmaya göre demansa yakalanma riskiniz çok fazla.

 

4- Daha fazla D vitamini alın

 

D vitamini eksikliği Alzheimer’a neden olmakta.ABD’de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’a yakalanma riskini 125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto, SVT’ye “D vitamini alımı Alzheimer’a yakalanmamak için önemli faktörlerden” dedi.

Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneşin fazla olmadığı yerlerde yaşıyorsanız D vitamini takviyesi alın.

 

5- Kahve için

 

Kahve içiyor musunuz? Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta. Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’a yakalanma riskinizi 50 azaltır. İtalya’da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzheimer’ı önlediğini savunuyor.

 

6- Başınızı koruyun

 

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız demansa yakalanma riskiniz var. ABD’de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzheimer’a yol açtığı görüldü.

Motor sürüyorsanız kask takmayı ihmal etmeyin.

 

7- Alkol tüketimi demans riskini arttırıyor.

 

Fazla alkol tüketimi demans riskini arttırıyor. Alkol tüketiminin Alzheimer’a neden olduğu bir gerçek.

 

8- Beyin egzersizleri yapın

 

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız.

Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır.

 

9- İyi dinlenin

 

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahip. Bu nedenle Alzheimer’ı gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor.

 

Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma risklerinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı.

 

El ele vererek bu bilgilerin yayılmasını sağlayabilir ve insanları demans hakkında bilinçlendirebiliriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALZHEİMER, ’A, YAKALANMAMAK, İÇİN, BU, 9, ALIŞKANLIĞI.HASTALIK, TERKEDİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı