AÇLIK SINIRI 3 BİN 589 LİRA
Haber
24 Ağustos 2021 - Salı 09:55
 
AÇLIK SINIRI 3 BİN 589 LİRA
İşte haberin detayları
KORONAVİRÜS Haberi
AÇLIK SINIRI 3 BİN 589 LİRA

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Ağustos 2021 sonuçları açıklandı

Gıda ve enerji fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle bir türlü kontrol edilemeyen enflasyon, geliri reel olarak azalan vatandaşların açlık ve yoksulluk riskini giderek artırıyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı ağustosta 3 bin 589 liraya çıkarken, gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcama ise 8 bin 808 liraya yoksulluk sınırı da 12 bin 397 liraya yükseldi.

OCAK-AĞUSTOS DÖNEMİ

Açlık sınırı ağustosta bir önceki aya göre 76 lira artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 126 lira ve yoksulluk sınırı da 202 lira arttı. Ocak-Ağustos döneminde ise açlık sınırı 443 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 767 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da yılın ilk sekiz aylık döneminde toplam 1.210 liralık artışla 12 bin 397 lira oldu.

HARCAMALAR ARTTI

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para ağustos ayı için 3 bin 589 lira olarak hesaplandı. Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama ağustosta bir önceki aya göre 23 lira artarken, yılın ilk sekiz aylık döneminde 232 lira ve geçen yılın ağustos ayına göre ise 228 lira artarak 896 lira oldu. Meyve için harcanması gereken para ağustosta 25 lira artarken son sekiz ayda 80 liralık, son bir yılda 99 lira artarak 362 lira olurken, dört kişinin yapması gereken sebze harcamasının parasal tutarı da ağustosta önceki aya göre 5 lira arttı, geçen yılın sonuna göre ise 75 lira azalarak 278 liraya geriledi. Sebze harcamalarında son bir yıllık dönemde de 30 liralık artış oldu.

DİĞER HARCAMALAR

Ağustosta 470 liraya yükselen ekmek, un ve makarna için yapılması gereken harcama son bir ayda 11 lira, son bir yıllık dönemde ise 73 lira arttı. Pirinç ve bulgur harcamaları ağustosta değişmezken son bir yılda 13 lira artarak 88 lira oldu. Sıvı yağ ve margarin için yapılması gereken harcama ağustosta 3 lira, son bir yılda ise 31 lira artarak 86 liraya çıktı. Şeker, bal, pekmez, reçel gibi gıda maddelerine yapılması gereken harcama da ağustosta 4lira azalarak 217 lira oldu.  Aynı ailenin zeytin için yapması gereken harcama da 6 lira artarak 61 liraya yükseldi.

Kaynak: Editör: Ahmet ÇELİK
Etiketler: AÇLIK, SINIRI, 3, BİN, 589, LİRA,
Yorumlar
Haber Yazılımı