ITSO BİNA SATIŞI İPTAL EDİLDİ
Haber
30 Eylül 2019 - Pazartesi 11:06
 
ITSO BİNA SATIŞI İPTAL EDİLDİ
ITSO’DA İLGİNÇ GELİŞME… HABERİMİZDEN SONRA BİNA SATIŞI İPTAL EDİLDİ!
ISPARTA Haberi
 ITSO BİNA SATIŞI İPTAL EDİLDİ

 Değerli Ispartalılar, Kıymetli Haber Akdeniz Okurları

Hatırlayacağınız üzere Ahilik haftasının kutlandığı günlerde “ITSO’DA NELER OLUYOR, BİRER BİRER KİM NEYİ SATIYOR!” başlıklı bir haber yapmış 5.600 üyesi bulunan ilimizin en büyük kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından biri olan Isparta Ticaret ve Sanayi Odasındaki çalışmaları, üyelerinin katkılarıyla alınan gayri menkul ve menkul kıymetlerin neden ve nasıl satıldığını, sizlerin de merak ettiği birçok soruyu sormuştuk.  

Bu haberimiz sonrasında ITSO yönetiminden ne yazılı ne de sözlü cevap gelmedi ancak ilginç bir gelişme oldu.

ITSO yönetimi 26.09.2019 tarihinde kendi internet sitesinden  “Mülkiyeti Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’na ait Isparta Pirimehmet Mah. 33 Pafta 2176 ada 178 parselde kayıtlı 234,50 m2’lik taşınmazın 27/09/2019 Cuma günü saat 14:30’da  yapılması planlanan ihale ile satışı Yönetim Kurulu Kararıyla görüldüğü lüzum üzerine ileri bir tarihte tekrar ihale edilmesine karar verilerek iptal olmuştur. İlan olunur.” şeklinde bir ilan yayınlanarak eski hizmet bina satışını iptal ettiğini ilan etti!

Sevgili Ispartalılar,

Bu satışı neden ihtiyaç duyuldu? Ve bu satıştan elde edilecek gelir nereye harcanacak bilmiyoruz ancak bu iptal edilen satışın bizim haberimizden sonra iptal edilmesinin epey manidar olduğunu düşünüyoruz. Bu satışla ilgili aklımıza takılan bazı soruları ITSO yönetimine de sormak istiyoruz:

1) ITSO, şehir merkezinde üyelerinin katkılarıyla alınmış bulunan değeri yüksek bu binayı NEDEN satmak zorunda kaldı?
2) Bu satış ve diğer gayrimenkul satışları yapılırken değer tespitlerini kim yaptı? Değer Tespit Komisyonu Kuruldu mu?
3) Bu satış ve diğer gayrimenkul satışları yapılırken ITSO kendisinin tabii olduğu 5174 Sayılı TOBB Kanunu ve bağlısı yönetmelikler yerine 2886 Sayılı Devlet İhale Kanuna göre bu satışları yapmayı ilan etti ve yaptı? ITSO’nun son 3 yıldır geriye dönük satışları hangi Kanuna göre yapılmıştır? Satışlarda değer tespit komisyonu kurulmuş mudur? Satış Komisyonu Kurulmuş mudur?
4) İptal edilen satış ilanında sadece 234,50 m2’lik arsa olarak satışa çıkılmıştı. Halbuki satış sadece arsa satışı ilan edilmesine rağmen üzerindeki neredeyse 1.000 m2 lik bina satışı neden ilana yazılmamıştı? Satış ilanında hata mı yapıldı? Sadece arsa satışı ise üstündeki binanın tapusu yok mu? ITSO eski hizmet binası kaçak mıydı?

Değerli Haber Akdeniz Okurları,

Bir önceki haberimizde ITSO’ya yönelttiğimiz sorulara henüz cevap gelmemişken, haberimizden sonra bina satışının iptal edilmesi sizce de ilginç değil mi? 

Yoksa şehrimizin ticaret ve ekonomisini yönlendirecek kuruluşu neden ve nasıl sattığını bilmesekte kendi malını satmaktan aciz mi? 

Haberimiz dolayısıyla vazgeçilen satışta ve duyurusunda bir hata mı var? Bilemiyoruz!!!

Daha cevap bekleyen sizlerin de merak ettiği birçok soru olduğu muhakkaktır. Ancak şimdilik biz bunları yazabildik. Gerçekten ITSO ne yapmaktadır?

TEKRARLIYORUZ!!!

Bir şehir süslü ve reklam kokan gazete manşetleri ile büyümez, ama üretimle büyür, proje ile büyür, liyakat ile büyür, işbirliği ile büyür. ITSO, çay, kahve ve ziyaret trafiğinden fırsat bulup Isparta ekonomisinin sorunlarıyla ne zaman ilgilenecektir?

ITSO sorularımızda neden cevap vermemektedir? merak ediyoruz. ADETA KAPALI BİR KUTU OLAN ITSO’da gerçekten neler oluyor? Gerçekten ITSO ne yapmaktadır?

Not: ITSO’dan sonra Isparta Esnaf Odaları ve değişmeyen saltanat koltuğu isimli yazımızı da en kısa sürede yayınlayacağız. 

Sahi Ticaret Odası gibi, Esnaf Odaları Isparta’da ne iş yaparlar? Isparta’ya ne katkıları olmuştur?. Reklam kokan güdümlü haberler dışında Isparta ekonomisini büyütmek için gündemde yer almışlar mıdır?  

ANLAYANA KISSADAN HİSSE:
Ne demişti Fatih Sultan Mehmet Han;

Aklı öldürürsen ahlak da ölür. 
Akıl ve ahlak öldüğünde 
millet bölünür. 
Kadı'yı satın aldığın gün 
adalet ölür. 
Adaleti öldürdüğün gün 
Devlet de ölür...

Haber Akdeniz 
Mehmet Ali ÇELİK

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ITSO, BİNA, SATIŞI, İPTAL, EDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı