ISPARTA KAMUOYU ÖNDERLERİNE AÇIK MEKTUP
Haber
28 Ekim 2019 - Pazartesi 09:12
 
ISPARTA KAMUOYU ÖNDERLERİNE AÇIK MEKTUP
ISPARTA Haberi
ISPARTA KAMUOYU ÖNDERLERİNE AÇIK MEKTUP

ISPARTA KAMUOYU ÖNDERLERİNE AÇIK MEKTUP

Miryokefalon Zaferi’nin üzerinden tam 843 yıl geçmiş, Malazgirt Zaferi ise 948 sene önce kazanılmıştır. Selçuklu Türklerinin Bizans’ a karşı kazandığı bu iki muhteşem savaş ve zafer arasında ise 105 yıl geçmiştir.

Malazgirt Zaferi’nin yeri hakkında tarihçiler arasında bir kavga gündemden düşmüştür. Devlet töreniyle en üst seviyede bir zafer kutlaması artık yapılır hale gelmiştir.

İMDİ;

1- 17 Eylül 1176’da kazanılan Bizans’ı Batı Anadolu’dan tamamen silip süpürdüğümüz Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yer niçin bugüne kadar tescillendirilmemiştir?

2- 2008 yılından beri Araştırmacı-Yazar Ramazan Topraklı’nın Türk Tarih Kurumu ve Tarihçiler arasında deprem yaratan tespitler ve kabullere rağmen Miryokefalon Zaferi’nin yerinin tescilinin geciktirilmesinin ardından hangi güç ve sebepler bulunmaktadır?

3- Geçen sene Gelendost’ta yapılan 842. Miryokefalon kutlamalarında TTK Başkanı Prof. Dr Refik Turan (hemşerimiz Aydoğmuş’la) 80 Ramazan Topraklı’nın işaret ettiği yer hakkında ortak bir kanaat belirtmiş olmasına rağmen niçin bugüne kadar bir mesafe kaydedilmemiştir?

4- Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yerin tesciliyle kimlerin ne kazanacağının veya kaybedeceğinin hesapları yapılarak yerli veya yabancı kaygılar mı yaşanmaktadır? 

5- Bir kere Sn. Topraklı’nın ileri sürdüğü ve emin belge ve kaynaklarla herkesin gözünün içine baka baka ortaya koyduğu yerin Yenice Sivrisi olduğuna ciddi bir itirazda olmadığına göre kimler engel olmaktadırlar?

6- Beynelmilel emperyalizmin ön karakollarından mı korkulduğu için mi Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yerin Yenice Sivrisi olduğunu ilan edemiyoruz?

7- 14 Eylül 2019 tarihinde Isparta Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Miryokefalon panelinin oturum başkanlığını yapan TTK Başkanı Sn. Turan niçin hala ipe un sermektedir?  Niçin TTK komisyonlarını acilen toplayarak Miryokefalon Zaferi’nin kazanıldığı yer hakkında elinde bilgi ve belgesi olanlarla bir toplantı yaparak sonuca gitmek istememektedir?

8- Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel, Mehmet Uğur Gökgöz, Aylin Cesur, SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü akademisyenlerine bu konuda mutlaka bir sorumluluk düştüğüne dikkat çekmek istiyoruz.

9- Hele SDÜ Rektörü İlker Çarıkçı’nın Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümündeki bilim insanlarının Isparta Kamuoyu ile bugüne kadar paylaştıkları (yaygın) bir görüş ortaya sürmemeleri de düşündürücüdür.

10- Miryokefalon yer tescilinin TTK tarafından yapılması halinde her sene 17 Eylül’de yerli ve yabancıların katılımıyla Isparta neler kazanacaktır diye hiç düşündük mü?

11- Sadece 17 Eylül günü değil, yılın her mevsim veya aylarında TURLAR dolusu turistlerin yöremize neler kazandıracağını hiç düşünmüyor muyuz?

12- Turizm Türkiye’nin en önemli döviz girdisi olarak karşımıza çıktığını düşünürsek Antalya’ya gelen turistlerin de büyük bir kısmının Yenice Sivrisi’ne geleceklerini kabul etmemiz halinde çok şey kazanacağımızı ifade etmek istiyoruz.

13- Zaten Isparta’nın amiral gemisi SDÜ her yıl öğrenci kontenjanları kaybıyla Isparta esnafına büyük zararlar açarken SDÜ kampüsünde açılacak AVM ile de bu kayıp daha da katlanacaktır.

14- SDÜ’nün Isparta ekonomisine verdiği zararın en kısa zamanda telafisinde Miryokefalon Zaferi’nin yerinin (Yenice Sivrisi) tescilinin yapılmasından ibaret olduğunu uzun uzun herhalde anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyoruz.

                                                   

İLGİLİLERE DUYURULUR

 

Haber Akdeniz

Mehmet Ali ÇELİK

 

Not:Ağustos 2018 tarihinde Haber Akdeniz konu ile ilgili olarak SDÜ akademisyenleriyle bir çalıştay yaptığını hatırlatmak istiyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ISPARTA, KAMUOYU, ÖNDERLERİNE, AÇIK, MEKTUP,
Yorumlar
Haber Yazılımı