ISPARTA`DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER VE YAPILACAKLAR LİSTESİ
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 22:16
 
ISPARTA`DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER VE YAPILACAKLAR LİSTESİ
ISPARTA Haberi
ISPARTA`DA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER VE YAPILACAKLAR LİSTESİ

Ülkemizin gül cenneti olarak bilinen gül denilince akla ilk gelen şehirlerinden olan Isparta, gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Isparta gerek kültürü gerekse de güzelliği ile dikkat çekmektedir. Türkiye'nin en sessiz ve sakin şehirlerinden olan Isparta çok bereketli topraklara sahip bir şehirdir. Isparta tarihi yerler bakımından da zengindir. Durum böyle olunca tarih meraklıların bu şehri ziyaret ederek tarihi yerleri tek tek gezmektedirler. Isparta'daki tarihi yerleri masrafsız bir şekilde gezmek için mutlaka müze karta sahip olmanız önemlidir. Isparta'yı gezmek için kendinize 1 hafta ayırmanız gerekecek.

Isparta Gezilecek Yerler Listesi... Isparta'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Akpınar Köyü
Isparta'nın merkezine tam olarak 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Oldukça küçük ve şirin bir köydür. Akpınar köyü içerisinde Isparta yöresine ait olan yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. İçerisinde bolca yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Camiden az daha aşağı yürüdüğünüzde ise kendinizi bir antik kentte bulacaksınız. Zamanında burada yaşamış olan uygarlıkların inşa etmiş olduğu Prostanna antik kenti kalıntılarını Akpınar köyünde görmek mümkündür. Ayrıca burada ki gölleri de gezerek göl manzarası eşliğinde çok güzel vakitler geçirebilirsiniz.

2) Altınkum Plajı
Isparta'da bulunan plajlardan bir tanesidir. Altınkum plajı merkeze tam olarak 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İnce kuma sahip olan Altınkum plajı yüzmek için ideal bir yerdir. Altınkum plajının diğer bildiğiniz parkurlardan ayrı olarak bir göldür. Göl derin değildir. Bundan dolayı yüzmek için en güzel yerlerden bir tanesidir. Burada 50 tane kamp çadır alanı yer almaktadır. 50 kamp çadır alanında dilerseniz kamp için çadır kiralayabilirsiniz. Altınkum plajı Isparta Eğirdir ilçesinde bulunuyor

3) Bedre Koyu Plajı
Türkiye'nin en büyük göllerinden olan Eğirdir gölünde yer alan bir plajdır. Bedre köyü sınırları içerisinde bulunan Bedre koyu plajı bu şehre gelen turistlerin en çok tercih ettiği plajlardandır. Bedre koyu plajı toplam 160 bin hektarlık alana inşa edilmiştir. Aynı zamanda 1500 metre uzunluğa sahip bir plajdır. Bedre koyu plajının sahil şeride de uzundur. Burada sahil yürüyüşü yapabilir ve çok uygun fiyatlarla tatil imkanlarından faydalanabilirsiniz..

4) Can Ada
Isparta'nın doğal güzelliği arasındadır. Can Ada Eğirdir e Yeşilada arasında kalan bir adadır. Piknik alanları için oldukça fazla kullanılmaktadır. Zamanında bu adayı Atatürk'te ziyaret etmiştir. Bu ada Atatürk'e Belediye tarafından hediye edilmiştir. Atatürk'ün vefatından sonra Can Ada Eğirdir belediyesine tekrardan devredilmiştir. Can Ada çadır ve kamp yapmak için en güzel yerlerdendir. Can Ada bu şehri gezmeden önce gezi listenize eklemeniz gereken bir yerdir.

5) Yeşilada
Isparta'da ki adacıklardan bir tanesidir. Yeşilada bu şehrin en ünlü adasıdır. Eğirdir'de bulunan bir ada olup Eğirdir'in turizm gelirini oluşturmaktadır. Ada'da pansiyon faaliyetleri oldukça fazladır. Dolayısıyla yerli ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır. Eğirdir merkeze 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı da son derecede kolaydır. İçerisinde balık restoranları bulunmaktadır.

6) Eğirdir Gölü
Isparta'da bulunan bir göldür. Eğirdir gölü Türkiye'nin en büyük ikinci tatlı gölüdür. Eğirdir gölü büyük bir su havzasına sahiptir. Bu göl aynı zamanda biyolojik çeşitlilik bakımından da çok zengindir. Eğirdir gölü üzerinden 500'e yakın farklı kuş türü bulunmaktadır. Çevresinde balıkçılık faaliyetleri de oldukça yayındır. Isparta'nın sembolik doğal yerlerinden birisidir.

7) Kovada Gölü
Göller bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Kovada gölü de Isparta'da bulunan bir göldür. Kovada gölü Eğirdir ilçesine de 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Yaban hayatı bakımından elverişli bir göldür. Kovada gölü ve çevresi de milli park haline gelmiştir. Ekonomik açıdan şehrin ekonomisine katkı sunan bir göldür. Kovada gölü toplamda 6 buçuk bin hektarlık alana sahiptir.

8) Karacaören Baraj Gölü
Isparta'nın en güzel gölleri arasındadır. Karacaören baraj gölü masmavi ve yemyeşil bir manzaraya sahiptir. Aksu çayı üzerinde bulunmaktadır. Enerji üretim santralleri olarak kullanılmaktadır. Karacaören baraj gölü çevresinde anıt ağaçları bulunmaktadır. Çevresi kızılçamlarla çevrilidir. Karacaören baraj gölü çevresinde balıkçı restoranları yer almaktadır. Bu göl coğrafi konum olarak Isparta ve Burdur sınırları arasında yer almaktadır. Sulama ihtiyacı olarak da kullanılan Karacaören baraj gölünde doğa ile baş başa kalmak mümkündür.

 

Kaynak: Editör: Burcu YILMAZ
Etiketler: ISPARTA`DA, GÖRÜLMESİ, GEREKEN, YERLER, VE, YAPILACAKLAR, LİSTESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı